Zdrowie

Kilka wskazówek jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć

jak farbować włosy

Farbowanie włosów może szybko i zauważalnie osłabić ich kondycję, sprawić, że staną się kruche, łamliwe, przesuszone, szorstkie w dotyku i trudne do rozczesania czy ułożenia. Ryzyko wzrasta, gdy włosy już przed zabiegiem są osłabione, niewłaściwie nawilżone czy zniszczone. Pamiętaj – można zmienić kolor fryzury w sposób bezpieczny dla włosów. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Wybieraj delikatne produkty do koloryzacji

Największy wpływ na to, jak farbowanie odbije się na kondycji Twoich włosów, mają wybierane produkty do koloryzacji. Zawsze w pierwszej kolejności sięgaj po lekkie tonery czy zmywalne produkty, które w przeciwieństwie do trwałych farb nie wnikają w głąb struktury włosa, przez co jej nie naruszają.

W wielu przypadkach, w tym na przykład przy usuwaniu niechcianych żółtych odcieni z blondu, nie ma potrzeby korzystania z trwałych farb. Lepszym wyborem może okazać się toner, który ma znacznie delikatniejsze działanie, nie wysusza włosów i nie osłabia ich kondycji.

Marzysz o trwałej zmianie koloru fryzury? Pamiętaj, że dobrym wyborem jest jedynie farba do włosów bez amoniaku. To właśnie amoniak jest najbardziej szkodliwym składnikiem trwałych farb do włosów, który zauważalnie je osłabia, przesusza i narusza ich strukturę.

Nie stosuj rozjaśniacza na zniszczonych włosach

Rozjaśniacz, chociaż może być pomocny w uzyskaniu pożądanego koloru, nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Zanim go użyjesz, zawsze dokładnie upewnij się, że korzystasz z odpowiedniego stężenia i nie utrzymujesz produktu na włosach zbyt długo.

Po rozjaśniacz sięgaj tylko wtedy, kiedy to konieczne. Pamiętaj, że wiele farb do włosów przez odpowiednią formułę jest w stanie lekko rozjaśnić odcień włosów bez jego użycia. Jeśli masz zniszczone, przesuszone i rozdwojone włosy, nie korzystaj z rozjaśniacza – z całą pewnością dodatkowo osłabi on ich kondycję, i to w naprawdę zauważalny sposób.

Zadbaj o odżywienie włosów przed i po farbowaniu

Planujesz farbowanie włosów? Musisz wiedzieć, że dla ich zdrowia ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarówno przed jak i po zabiegu koloryzacji. Kiedy termin koloryzacji się zbliża, zwróć szczególną uwagę na odbudowę swoich włosów i ich wzmocnienie. Dzięki temu nie tylko nieco poprawisz ich kondycję i wygląd, ale także lepiej zniosą one zabieg farbowania.

Po farbowaniu włosy mogą być nieco osłabione i potrzebować odpowiedniej pielęgnacji, by szybko wrócić do formy i odbudować swoją naturalną barierę ochronną. Korzystaj w tym czasie z silnie nawilżających odżywek i masek. Pamiętaj również o delikatnych szamponach, które nie podrażniają skóry głowy i nie przesuszają włosów podczas regularnego mycia.

Podetnij końcówki po farbowaniu włosów

Końcówki są najbardziej narażone na przesuszenie, osłabienie i uszkodzenia. To właśnie na nich najczęściej pojawiają się rozdwojenia, które nie są jedynie problemem estetycznym. Rozdwojone końcówki utrudniają rozczesanie włosów, sprawiają, że stają się szorstkie, suche, łamliwe i niewłaściwie się układają. Co więcej, jeśli ich nie podetniesz, uszkodzenia włosów mogą przenieść się na całą ich długość.

Po farbowaniu końcówki włosów mogą być dodatkowo osłabione, a niektóre z nich także rozdwojone. Jeśli szybko je podetniesz, zapobiegniesz dalszemu rozdwajaniu się włosów i uchronisz je przed uszkodzeniami. Dodatkowo poprawisz ich wygląd i możesz nieco odświeżyć swoją fryzurę zaraz po zmianie koloru.

Materiał zewnętrzny