Podróże

Ucieczka od miejskiego zgiełku. Pomysły na wolny czas i relaks nad wodą

ucieczka

Mazury to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Urok Krainy Tysiąca Jezior każdego roku przyciąga wielu turystów nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy. W regionie położone są największe akweny w naszym kraju, a w zachwyt wprawia wielu obieżyświatów bujna przyroda otaczająca jeziora, a także miasta i miasteczka przepełnione wyjątkową architekturą i oferujące niespotykane atrakcje. Jak wypoczywać na Mazurach? Jak spędzić czas na wyczarterowanym jachcie?

Wypoczynek na Mazurach – wyjątkowe pomysły na relaks nad wodą

Kraina Tysiąca Jezior jest tak samo piękna latem i zimą. Relatywnie niewielka odległość do Suwałk, czyli podlaskiego miasta nazywanego polskim biegunem zimna, sprawia, że wyjeżdżając na przełomie roku na Mazury, możesz liczyć na malowniczą białą scenerię. Lato jest równie urokliwe, a przy tym słoneczne, momentami wręcz upalne. Wówczas możesz korzystać do woli z wszelkich uroków, jakie gwarantują wakacje nad jeziorem. Sporty wodne, biwakowanie, pływanie w jeziorze czy patrzenie na ląd z perspektywy kajaka lub roweru wodnego to tylko część z najpopularniejszych pomysłów na letni relaks nad wodą.

Wiosna i jesień na Mazurach mogą być dla Ciebie równie niezapomniane. Wciąż ciepła aura i dość długie dni sprawiają, że w maju czy pod koniec września można spędzić na jeziorze wyjątkowe chwile. Świetnym pomysłem jest czarter jachtów na Mazurach. Wypożyczając jednostkę w jednym z licznych marin, na przykład w Giżycku, postawisz na wyjątkowe chwile z widokiem na soczystą zieleń drzew lub przepiękne barwy złotej polskiej jesieni.

Warto pamiętać, że mazurskie akweny połączone są żeglownym Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, którego długość sięga prawie 100 km. Dzięki temu możesz przepłynąć z jeziora Nidzkiego aż do kompleksu jezior Mamry. Trasa wiedzie między innymi przez największe w Polsce jezioro Śniardwy (o powierzchni prawie 114 km kw.), malownicze jezioro Mikołajskie i jezioro Niegocin, u którego brzegów leży największe w tym regionie miasto Giżycko.

Rejs po Mazurach

Rejs po Mazurach – odwiedź najciekawsze miasta

To, że planujesz poznawanie Krainy Tysiąca Jezior z pokładu wyczarterowanego jachtu, wcale nie znaczy, że w najpopularniejszych marinach nie możesz schodzić na ląd. Miasta położone u brzegów tych przepięknych jezior zachwycą Cię bogatą historią, wspaniałą architekturą i wyjątkowymi atrakcjami. Pamiętaj, że żeglując po akwenach, możesz podziwiać przyrodę na brzegu, a także tę na licznych mazurskich wyspach. Wszystkie wyspy na zbiornikach położonych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich objęto ochroną, dlatego nie wolno ani przy nich cumować, ani tym bardziej na nie wchodzić. Warto jednak z lornetką przyglądać się żyjącym tam zwierzętom, zwłaszcza ptakom, których rezerwaty utworzono między innymi na jeziorze Kisajno.

Właśnie z tego akwenu można rozpocząć zwiedzanie lądu. Jezioro Kisajno leży w granicach administracyjnych Giżycka, które zachwyca swoją historią. Tuż przy Kanale Giżyckim, który łączy Kisajno z Niegocinem, położony jest zamek krzyżacki wybudowany w połowie XIV wieku. Wprawdzie nie można go zwiedzać, bo został zaadaptowany na luksusowy hotel, ale z zewnątrz zachwyca swoją odrestaurowaną elewacją. Znacznie młodsze pozostałe dwa symbole miasta przyciągają tu co sezon setki turystów z różnych zakątków nie tylko Polski, lecz także całej Europy. XIX-wieczny most obrotowy na Kanale Łuczańskim to najstarsza działająca tego typu konstrukcja na naszym kontynencie. W odległości spaceru znajduje się kolejna ważna atrakcja, czyli pruska Twierdza Boyen wybudowana w latach 1843–1855 na planie o kształcie gwiazdy.

Rejs po Mazurach

W trakcie rejsu wyczarterowanym jachtem po Mazurach warto również spędzić miłe chwile w Mikołajkach. Możesz zacumować w przystani jachtowej, a na lądzie poznać symbol miasta, czyli Króla Sielaw. Do dwóch najważniejszych atrakcji Mikołajek powszechnie zalicza się stok narciarski oraz Muzeum Reformacji Polskiej, które jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Żeglując w okolicy Mikołajek, możesz z pokładu spojrzeć na rezerwat przyrody na Jeziorze Łuknajno, który jest jednym z największych w Europie siedlisk łabędzia niemego.

Rejs wyczarterowanym jachtem po Mazurach to wstęp do niezwykłego świata niemalże dziewiczej przyrody i miast o bogatej, ciekawej historii. Zarezerwuj jacht i pozwól ponieść się przygodzie!

Materiał zewnętrzny