Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Ogórkiem po Warszawie
Kiedy
5 marca 2021 (piątek) g. 19:00
Gdzie
Warszawa (pl. Defilad, Ogórek będzie czekał na gości przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki od strony ulicy Marszałkowskiej)
zamknij
Bilety
65 zł

Każde duże miasto skrywa mroczne tajemnice. Nie inaczej jest z Warszawą. Gdyby ulice, skwery i kamienice potrafiły mówić, z pewnością opowiedziałyby niejedną mrożącą krew w żyłach historię. A może potrafią mówić?

Ekipa „Ogórkiem po Warszawie” zaprasza na wyjątkową wycieczkę, podczas której odkryjemy przed Wami tę ciemniejszą stronę dawnej Warszawy. Przemierzając stołeczne ulice dowiecie się jak dawniej wyglądał świat przestępczy i jakimi kierował się zasadami. Poznacie całą masę szemranych historii i dowiecie się ciekawych rzeczy o ludziach, których z pewnością nie chcielibyście spotkać w ciemnej uliczce. Wspólnie poszukamy miejsc będących świadkami wydarzeń, o których mówiła cała Warszawa. Dzięki nam zupełnie inaczej spojrzycie na to z pozoru dobrze znane Wam miasto. Poznacie też odpowiedź na następujące pytania:
-kim byli grandziarze, szopenfeldziarze, lipkarze czy klawisznicy?
czym zajmowali się hołociarze, potokarze, pajęczarze czy doliniarze?
-kim był słynny Tata Tasiemka?
-kto i w jaki sposób ukradł portfel ministrowi spraw wewnętrznych?
-kim były mamzele, a kim chustkowe i co je odróżniało od kapeluszowych?
-dlaczego krawat w rękach prostytutki jest wyjątkowo groźnym narzędziem?
-czy w dawnej Warszawie odbywał się proceder handlu żywym towarem?
-kim był słynny doktor Łokietek i czy miał związek z zaginięciem znanego generała?
-czy można zabić z miłości?
-dlaczego nie warto kłamać kobiecie?
-czy można wziąć ślub z trupem?
-kto trzymał głowę swojej ukochanej w słoiku, a kto w podobnym celu korzystał z walizki?
-jak wpadł słynny kasiarz Szpicbródka?
-dlaczego nie warto zadzierać z teściową?
-czym była chińska narkoza i jaką wonną pamiątkę pozostawiali po sobie warszawscy włamywacze?

To oczywiście tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas tej niezwykłej wycieczki. Uwaga. Nasza wycieczka jest skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich. Dobrą praktyką będzie zabranie ze sobą latarek:)

Wycieczkę poprowadzi Rafał Dąbrowiecki znany i lubiany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie” oraz zdobywca tytułu Warszawiak Roku 2018 i nominowany do tytułu Osobowość Roku 2019 w plebiscycie zorganizowanym przez redakcję Polska Times.
Podczas wycieczki odwiedzimy też prawdziwą praską metę, w której Tomek Bareja opowie o zwyczajach szemranych na Pradze w okresie PRL-u. Nie zabraknie też symbolicznego kieliszka czegoś mocniejszego i śledzika.

źródło: organizator