Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wulkany błotne w Azerbejdżanie - wystawa czasowa w Muzeum Ziemi PAN
Kiedy
20 stycznia 2017 (piątek) - 26 lutego 2017 g. 09:00 - 16:00 (niedziele 10:00-16:00, nie w każdą niedzielę czynne są równocześnie wystawy stałe i czasowe)
Gdzie
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Aleja Na Skarpie 20/26, 27 (mapa)
zamknij
Bilety
Wstęp wolny dla dzieci do lat 7, szkół i placówek specjalnych obsługujących osoby niepełnosprawne, opiekunów wycieczek
Cena
3 zł - 5 zł
mz.pan.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=286&cntnt01origid=15&cntnt01detailtemplate=wystawy&cntnt01lang=pl_PL&cntnt01returnid=52
Wulkany błotne w Azerbejdżanie
Wulkany błotne w Azerbejdżanie

PAN Muzeum Ziemi w roku 2017 zaprasza na kolejne, fascynujące wystawy z cyklu Natura – Sztuka. W styczniu i lutym zaprezentuje niezwykłe fotografie autorstwa Marii Różańskiej, przedstawiające wulkany błotne w Azerbejdżanie.

Wulkany błotne są niezwykłymi formami rzeźby. Choć nazwa sugeruje, że ich geneza ma związek z procesami wulkanicznymi – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości słowo „wulkany” ma związek raczej z ich kształtem - tworzonych przez nie kraterów i stożków. W odróżnieniu jednak od klasycznych wulkanów z kraterów nie wypływa ognista lawa, a stożki nie są jej zastygłymi strumieniami. Powstanie tych form związane jest z obecnością dużej ilości węglowodorów (głównie metanu) w powierzchniowych partiach skorupy ziemskiej. Jeśli ciśnienie gazu migrującego ku powierzchni ziemi, wymieszanego z wodą z poziomów wodonośnych, pokona ciężar leżącej wyżej warstwy luźnej zwietrzeliny, dochodzi do „błotnej” erupcji. Wybuchy mogą powtarzać się cyklicznie.

Maria Różańska zauroczona niezwykłością błotnych erupcji przedstawia serię obrazów skupiających się zarówno na pokazaniu całości powstałych form, jak i szczegółów ich powierzchni. Obserwator zostaje przeniesiony w całkowicie nierealne otoczenie, choć w rzeczywistości w stu procentach prawdziwe.

O Autorce
Maria Różańska fotografuje i wystawia swoje prace od 2011 roku. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza.

źródło: PAN Muzeum Ziemi