Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Barwny świat minerałów - wystawa czasowa w Muzeum Ziemi PAN
Kiedy
16 stycznia 2017 (poniedziałek) - 20 października 2019 g. 09:00 - 16:00 (niedziele 10:00-16:00, nie w każdą niedzielę czynne są równocześnie wystawy stałe i czasowe)
Gdzie
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Aleja Na Skarpie 20/26, 27 (mapa)
zamknij
Bilety
Wstęp wolny dla dzieci do lat 7, szkół i placówek specjalnych obsługujących osoby niepełnosprawne, opiekunów wycieczek
Cena
3 zł - 5 zł
mz.pan.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=287&cntnt01origid=15&cntnt01detailtemplate=wystawy&cntnt01lang=pl_PL&cntnt01returnid=52
Rodochrozyt
Rodochrozyt

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza na nową wystawę czasową, zatytułowaną Barwny świat minerałów, na której prezentowane są wielobarwne okazy, pochodzące z różnych stron świata.
Zadaniem ekspozycji jest wyjaśnienie przyczyn powstawania barw, które widzimy patrząc na dany kamień, takich jak skład chemiczny, obecność wrostków, czy budowa wewnętrzna. Okazy ułożone zostały kolorami i dodatkowo podzielone na minerały o barwach idiochromatycznych (własnych), allochromatycznych (obcych) i pseudochromatycznych.

Barwa minerałów idiochromatycznych pochodzi od jonu, będącego podstawowym składnikiem minerału, np. zielone zabarwienie malachitu wywołane jest obecnością jonów miedzi (Cu2+).

Kolor minerałów allochromatycznych wynika z występowania zanieczyszczeń w ich sieci krystalicznej. Do najczęściej występujących domieszek barwiących należą: drobne wrostki minerałów, związki organiczne lub jony pierwiastków – głównie metali przejściowych, np. chromu, żelaza czy niklu. Przykładem minerału allochromatycznego jest kwarc, który tworzy różne odmiany barwne, w zależności od domieszek. Barwa minerałów może być także skutkiem defektu struktury krystalicznej, spowodowanym utratą atomów, w wyniku, np. promieniowania radioaktywnego (morion, kwarc dymny).

Barwa minerałów pseudochromatycznych jest ściśle związana z ich budową wewnętrzną – obecnością płaszczyzn łupliwości lub granic zrostów.

źródło: PAN Muzeum Ziemi