Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Struktury Ziemi" - malarstwo, tkanina, grafika, rysunek Elżbiety Chodorowskiej i Krystyny Szwajkowskiej - wystawa w Muzeum Ziemi PAN
Kiedy
8 kwietnia 2016 (piątek) - 6 maja 2016 g. 09:00 - 16:00 (niedziele 10:00-16:00, nie w każdą niedzielę czynne są równocześnie wystawy stałe i czasowe)
Gdzie
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Aleja Na Skarpie 20/26, 27 (mapa)
zamknij
Bilety
Wstęp wolny dla dzieci do lat 7, szkół i placówek specjalnych obsługujących osoby niepełnosprawne, opiekunów wycieczek
Cena
3 zł - 5 zł
Krystyna Szwajkowska \"Jurajski spleen\", litografia, druk wklęsły, 2010, 100x70 cm
Krystyna Szwajkowska "Jurajski spleen", litografia, druk wklęsły, 2010, 100x70 cm

Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza na najnowszą wystawę czasową z cyklu Natura – Sztuka zatytułowaną Struktury Ziemi. Wystawa jest prezentacją prac poświęconych i powstałych z inspiracji materią i żywiołami Ziemi, artystyczną interpretacją struktury, materii skał, niepowtarzalnej kolorystyki i kształtów, które tak często można odnaleźć w krajobrazie Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

Elżbieta Chodorowska – artysta plastyk, zajmuje się sztuką włókna, malarstwem, instalacjami plastycznymi – swoje prace malarskie oraz plastyczne opisuje słowami: Moje obrazy choć abstrakcyjne mają oczywisty rodowód w obserwacji natury a stosowany warsztat malarski i wyobraźnia pozwalają mi na transformację, twórczą interpretację fragmentów natury. Moje malarstwo tworzę z rozmachem: szerokie pociągnięcia pędzla i szpachli, gruba wielowarstwowa faktura, materia tworzona nie tylko przy użyciu farby, ale także piasku, także przez naklejanie i zrywanie kolejnych warstw płótna, kartonu i farby. Technika jaką najczęściej stosuję jest akryl, który zwykle łączę z pastelem olejnym. Malarstwo to jest zdecydowane w kolorze, obrazy często monochromatyczne, ale zawsze z określoną dominantą. Nastrój w pracach buduję określonymi gamami kolorystycznymi z zastosowaniem również czarnych struktur i materii.
W tkaninach dominują tworzywa i techniki, którymi dysponuje szeroko pojęta sztuka włókna. Interesuje mnie tkanina eksperymentalna, eksperymentalne działanie z włóknem, ponieważ dzięki niej mogę w szerszy sposób wyrazić podjęty przeze mnie problem. Tkanina fascynuje mnie swoimi możliwościami, trwałością i siłą wyrazu. W pracach plastycznych konfrontuję tkaninę z rzeźbą i elementami malarstwa. W tkaninie wykorzystuję miękkość materiału, uległość, jego podatność na kształtowanie oraz ciekawe i zaskakujące relacje w przestrzeni pomiędzy różnymi przedmiotami. Interesuje mnie każda możliwość przekształcania moich form oraz interakcja między odbiorcą tych prac a nimi samymi.


Krystyna Szwajkowska – artystka zajmująca się w swojej twórczości grafiką, głównie litografią oraz rysunkiem i malarstwem - o pracach prezentowanych na wystawie pisze: Moje prace powstały z inspiracji przyrodą, ale jak zwykle motywy, z których korzystam służą mi do obrazowania świata człowieka, ludzkich doznań i odczuć. W prezentowanych pracach z cyklu pt. „Struktury życia” postać człowieka nie występuje, tak jak to miało miejsce w cyklu pt. „Historia naturalna” /wystawa w Muzeum Ziemi w 2010 roku/, jednak w wielu obrazach można doszukać się antropomorficznych odniesień. Grafiki powstały w mojej ulubionej technice litografii; są to prace barwne o charakterze malarskim. Wykorzystuję niezwykłe właściwości litografii dające możliwość uzyskania plam barwnych transparentnych wzajemnie przenikających się jak w malarstwie akwarelowym. Jednocześnie dla wzmocnienia przekazu stosuję graficzną, będącą w kontraście do plam, kreskę. Obrazy graficzne z cyklu pt. „Struktury życia” mają charakter abstrakcyjny. Pierwsze prace z tego cyklu i niektóre powstające obecnie łączone są z innymi technikami, najczęściej z drukiem wklęsłym - suchą igłą. Jest to wzbogacenie dzieła o nowe wartości, wzmocnienie, zestawienie kreski litograficznej z intensywną wyrazistą kreską suchej igły. Moja ulubiona materia to powierzchnia kamieni, skał, ich chropowatość, zadrapania, pęknięcia, rysunek.

źródło: PAN Muzeum Ziemi


Multimedia