Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2015 - I Nagroda - instytucje animacji kultury – „Niemcewicz nasz sąsiad. Robimy film animowany”
Autorzy projektu:
Katarzyna Wejss / Ursynoteka / Ursynów

Termin realizacji: od marca do grudnia 2014

Miejsce realizacji: Oddział dla dzieci i młodzieży Wypożyczalnia nr 112 przy ul. Nugat 4

Adresaci: dzieci w wieku od 8 do 12 lat mieszkające na Ursynowie oraz uczniowie szkół podstawowych,

Liczba uczestników: 15

Projekt cykliczny - 10 spotkań

Finansowanie:
środki własne Ursynoteki

Realizatorzy:
Katarzyna Wejss, Marcin Kunica, Bogna Okońska

Pierwszy krok, czyli od czego się zaczęło
Nazywam się Katarzyna Wejss. Od kilkunastu lat pracuję w Ursynowskiej Bibliotece Publicznej. Jestem warszawianką i bardzo ważna jest dla mnie historia mojego miasta. Lubię o niej słuchać, lubię o niej opowiadać. Pracuję z dziećmi i pasjonuję się filmem. Pomysł na ten projekt zrodził się z moich osobistych doświadczeń. Chciałam, żeby dzieci przychodzące do mojej wypożyczalni zakochały się w miejscu, w którym mieszkają, żeby wiedziały skąd pochodzą. Chciałam również, żeby biblioteka była postrzegana jako miejsce, w którym można interesująco i twórczo spędzić czas.

Cele:
- przybliżenie wszystkim chętnym postaci patrona dzielnicy Ursynów;
- nauka techniki animacji poklatkowej;
- wyrobienie w uczestnikach projektu poczucia sprawczości;
- zainteresowanie uczestników projektu historią Warszawy.

Rezultaty:
10 warsztatów, kilkanaście pokazów filmowych otwartych.
Biblioteka zaczęła być postrzegana jako miejsce ciekawych, nowatorskich i twórczych wydarzeń. Zyskaliśmy grupę wiernych odbiorców naszych działań.

Oryginalność koncepcji
Animacja poklatkowa płaska collage’owa, opowiadanie o historii Warszawy w nowatorski sposób.

Umiejętności uczestników
W trakcie projektu dzieci nauczyły się jak napisać scenariusz filmowy i wykonać film techniką animacji poklatkowej. Uczestnicy uzyskali poczucie sprawczości oraz doskonalili umiejętności pracy zespołowej. Dzieci poznały postać patrona dzielnicy Ursynów, a także przekonały się, że historia naszej okolicy jest fascynująca.

Co było najtrudniejsze?
Warsztaty były realizowane na bardzo małej powierzchni. Młodzi uczestnicy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i cierpliwością przy tak żmudniej i długiej pracy, jaką jest tworzenie animacji poklatkowej.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Nie spodziewaliśmy się tego, że film zostanie zauważony i tak dobrze przyjęty.

Co sprawiło nam największą radość?
Wspaniały efekt końcowy w postaci filmu, a także pozytywne przyjęcie projektu przez mieszkańców Warszawy i I miejsce w finale WNEK.

Multimedia