Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

"Warszawa dla uczniów”
„Warszawa dla uczniów”
To m.in. 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu

"Warszawa w klasie, klasa z Warszawą"

Już w marcu 2019 r. dyrektorzy warszawskich szkół dostaną z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy – 15 mln zł - na finansowanie udziału uczniów w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii. Na wyjścia do takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, zoo, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
W Warszawie jest ponad 600 miejsc edukacji kulturalnej, a już 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywność! To oznacza, że wielu młodych ludzi realizuje się poza szkołą, przez działania artystyczne w nieformalnych grupach, domach kultury, stowarzyszeniach, fundacjach czy teatrach. Teraz ten dostęp do kultury będzie łatwiejszy. Chcemy wyrównać szanse - nie każdego rodzica stać na bilet do kina, teatru czy ośrodka sportu.

Pieniądze będą dzielone na klasy - na każdego warszawskiego ucznia będzie przypadało 100 złotych na rok. Gdy ósmoklasista kończy w czerwcu szkołę podstawową pieniądze „idą” za nim do jego nowej szkoły – liceum, technikum czy branżowej szkoły I stopnia.

Szyte na miarę - pilotażowy program zajęć dodatkowych dla każdego ucznia

W marcu 2019 r. rusza pilotażowy projekt finansowania zajęć pozalekcyjnych dla warszawskich uczniów szkół podstawowych. Dyrektorzy 18 wybranych szkół w czterech dzielnicach (Ursynów, Praga-Południe, Wesoła, Wola) otrzymają specjalną pulę pieniędzy – 4 mln zł, z której będą finansowane dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia językowe, sportowe, muzyczne itp. Zajęcia będą realizowane w grupach co najmniej 8-osobowych, na podstawie projektów zgłaszanych przez nauczycieli, w porozumieniu z rodzicami. Wybrany model będzie pozwalał na finansowanie np. zajęć z native speakerami. Pilotaż będzie trwał kilka miesięcy i posłuży wypracowaniu najlepszego sposobu finansowania zajęć pozalekcyjnych przez Warszawę. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów oraz ułatwienie życia rodzicom, którzy nie będą musieli wozić dzieci na zajęcia poza szkołą. Pilotażem objęliśmy ponad 10 tys. uczniów.

Programy dotyczą uczniów szkół publicznych.

Warszawa dla uczniów