Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Olga Sarzyńska
aktorka
Olga Sarzyńska urodziła się 5 listopada 1984 w Warszawie. W 2007 roku ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, posiada także wykształcenie muzyczne (II stopień Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie fortepianu; śpiewa sopranem i altem). Od chwili zdobycia dyplomu nieprzerwanie występuje na scenach warszawskich teatrów miejskich i prywatnych.

W latach 2007-2009 Sarzyńska była aktorką Teatru Dramatycznego, gdzie zagrała tytułową rolę w „Iwonie” (reż. P. Cieślak) i mniejszą w spektaklu „Pippi Pończoszanka” (reż. A. Glińska). W międzyczasie wystąpiła w trzech spektaklach reżyserowanych przez Romualda Szejda dla Teatru Scena Prezentacje: „Sarabanda” (2008), „Mewa albo czajka” (2008), „Rozmowa w parku” (2009) oraz w dwóch sztukach w reżyserii Krystyny Jandy dla Teatru Polonia: „Lament na Placu Konstytucji” (2007) i „Bagdad Cafe” (2009). Za rolę w „Lamencie…” otrzymała nagrodę im. Jana Świderskiego przyznawaną przez Związek Artystów Scen Polskich debiutującym aktorom.
Od 2010 roku, obdarzona naturalnymi, rudymi, kręconymi włosami i zielonymi oczami Olga Sarzyńska wciela się w „Anię Zielonego Wzgórza” (reż. K. Stępkowski, Teatr Bajka/Teatr 6. Piętro). W 2011 r. ponownie wystąpiła w Teatrze Polonia – tym razem w głównej roli w spektaklu „Kobieta z widokiem na taras” w reżyserii Stanisława Tyma. W tym samym roku zagrała również główną rolę w musicalu „Nie ma solidarności bez miłości” Teatru Palladium (reż. M. Wojtyszko) oraz postać Lindy w „Gotowanych głowach” Teatru Capitol (reż. K. Dębska). W 2012 roku Sarzyńska wygrała casting do tytułowej roli w spektaklu Teatru Ateneum „Merylin Mongoł” w reżyserii Bogusława Lindy (premiera 21 kwietnia 2012), po której otrzymała propozycję angażu od dyrektora artystycznego Teatru Ateneum, Andrzeja Domalika. W tym samym roku 27-letnia Sarzyńska wystąpiła także w przedstawieniu „Madame” Teatru na Woli (reż. J. Krofta).

Jeszcze przed ukończeniem szkoły teatralnej Olga Sarzyńska miała możliwość pracować z mistrzami teatru i telewizji: Adama Hanuszkiewicza, Mariusza Benoit czy Wojciecha Smarzowskiego. Występowała także w spektaklach Teatru Montownia, Akademii Teatralnej w Warszawie, Towarzystwa Teatrum Warszawa, Fundacji Czarodziejska Kura, Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatru Telewizji.

W telewizji Olgę Sarzyńską można było zobaczyć w mniejszych rolach m.in. w serialach „Czas honoru” (postać Rutki), „Dwie strony medalu” (szermierka Karolina), „Siostry” (siostra Klara) czy „Braciszek” (sprzedawczyni). Aktorka pracuje także dla Teatru Polskiego Radia, a także nagrywa audiobooki. Od lat związana z Kabaretem Macież, z którym w 2009 r. otrzymała Grand Prix Przeglądu Kabaretów PAKA.