Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Krzysztof Stelmaszyk
aktor
(ur. 2 marca 1959 roku w Warszawie). Aktor filmowy i teatralny, szerszej widowni znany głównie z ról w serialach. Absolwent warszawskiej PWST z 1984 roku. W tym samym roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi i zadebiutował na dużym ekranie epizodyczną rolą spadochroniarza w filmie „Miłość z listy przebojów”. Występował na scenach warszawskich Teatrów: Współczesnego ((1984-87 i od 1993) i Dramatycznego (1987-89). Zagrał m.in. u Macieja Englerta (Mistrz i Małgorzata Bułhakowa, Martwe dusze wg Gogola, Wniebowstąpienie wg Konwickiego), Janusza Wiśniewskiego (Walka karnawału z postem), Krzysztofa Zaleskiego (Lorenzaccio Musseta), Zbigniewa Zapasiewicza (Niebezpieczne związki Hamptona, 33 omdlenia Czechowa), Wojciecha Adamczyka (Wizyta starszej pani Durrenmatta, Piękna Lucynda Hemara), Agnieszki Glińskiej (Bambini di Praga Hrabala, Testosteron Saramonowicza) oraz rolę Asystenta reżysera w przedstawieniu Ja, Feuerbach Dorsta (reż. Tadeusz Łomnicki) w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Zagrał rolę Producenta w filmie Tomasza Koneckiego Półserio.
Miał pięcioletnią przerwę w karierze aktorskiej. W 1989 roku wyjechał z rodziną do Kanady. Wrócił, bo inaczej wyobrażał sobie pobyt za granicą i nie potrafił na dłużej rozstać się z aktorstwem.
Od sezonu 2003/04 aktor Teatru Narodowego. Popularność przyniosły mu role w serialach „Radio Romans”, „Złotopolscy”, „Samo życie”, a także "Mamuśki","Magda M." i ostatnio "39 i pół".
W napisanym przez Andrzeja Saramonowicza dla Teatru Montownia „Testosteronie” stworzył rewelacyjną kreację Stavrosa. Spektakl miał swoją premierę w 2002 roku, był grany ponad 300 razy, zawsze przy pełnych salach i entuzjazmie widowni. W 2007 roku spektakl doczekał się przeniesienia na duży ekran.
Aktor często użycza swojego głosu w polskich wersjach językowych filmów animowanych (m.in. „Potwory i spółka”, „Rybki z ferajny”, „Wpuszczony w kanał”, "Skok przez płot").
źródło: www.se.pl; pl.wikipedia.org; www.narodowy.pl