Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Krzysztof Stroiński
aktor
Ukończył łódzką PWSFTViT w roku 1972. Dziś jest cenionym i popularnym aktorem teatralnym i telewizyjnym. Debiutował rolą Parysa w Romeo i Julii w reż. Antoniego Baniukiewicza na scenie tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. W latach 1973 - 1978 był aktorem łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza (tu zagrał m.in. szekspirowskiego Romea w spektaklu Jana Maciejowskiego i Ariela w przedstawieniu Witolda Zatorskiego oraz Albina w Ślubach panieńskich w reż. Tadeusza Byrskiego). Od roku 1979 jest aktorem stołecznych teatrów: Komedii (1979-81; m.in. Fachowcy w reż. Jerzego Gruzy, Ja się nie boję braci Rojek w reż. Olgi Lipińskiej), Dramatycznego (1981-84; m.in. Operetka w reż. Macieja Prusa, Ksiądz Marek w reż. Krzysztofa Zaleskiego) i Nowego (1988/89). Od roku 1990 jest aktorem Teatru Powszechnego. Występował również gościnnie w Teatrze Studio. Jest cenionym aktorem filmowym; stworzył wyraziste role w Pójdziesz ponad sadem i Wesela nie będzie Waldemara Podgórskiego, 300 milach do nieba Macieja Dejczera, Wszystkim, co najważniejsze Roberta Glińskiego, Dzieciach i rybach Jacka Bromskiego, grywał w lubianych filmach dla dzieci i młodzieży (Pierścień księżnej Anny, Zaczarowane podwórko, Stawiam na Tolka Banana). Olbrzymią popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych, przede wszystkim pamiętny Leszek w Daleko od szosy, potem Matki, żony i kochanki, Spółka rodzinna, Twarze i maski. Ma w swoim dorobku szereg ról w spektaklach Teatru TV przygotowanych pod kierunkiem m.in. Laco Adamika, Agnieszki Holland, Macieja Wojtyszki, Agnieszki Glińskiej, Edwarda Dziewońskiego, Władysława Kowalskiego, Jerzego Markuszewskiego, Piotra Mikuckiego, Waldemara Śmigasiewicza czy Janusza Kijowskiego.

źródło: www.powszechny.art.pl


Dużą popularność zyskał rolami w serialach telewizyjnych, przede wszystkim jako Leszek Górecki w „Daleko od szosy" i Michał Lindner w „Matki, żony i kochanki" oraz Metyl w „PitBull'u".

W latach '70 XX w. występował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Od roku 1979 aktor scen warszawskich: Komedii, Dramatycznego i Nowego. Od roku 1990 występuje w Teatrze Powszechnym.

źródło: stopklatka.pl