Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Irena Jun
aktorka, reżyser teatralny
Wybitna aktorka i reżyserka teatralna, urodziła się 17 października 1935 roku w Hrubieszowie. Ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 1958 roku. Była związana z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu (1957-1959), ówczesnym Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach-Radomiu (1959-1962), Teatrze w Nowej Hucie (1962- 1971), Teatrem Klasycznym (obecnie TR Warszawa - 1971), oraz najdłużej z warszawskim Teatrem Studio (od 1972 roku). Prowadzi własny Jednoosobowy Teatr Ireny Jun, a także prowadzi zajęcia z recytacji w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Jej debiutem aktorskim była rola Maryny w "Weselu" Wyspiańskiego w reż. Wacława Nowakowskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ważną rolą w jej dorobku jest rola Róży w przedstawieniu "Ten, który dotrzymuje słowa" Gomesa Alfredo Diasa w reż. Krystyny Skuszanki w Teatrze Nowohuckim, a także rola Heleny w "Śnie nocy letniej" w reż. Lidii Zamkow. W Nowej Hucie poznała też Józefa Szajnę, u którego zagrała Dianę w "Pustym polu" Tadeusza Hołuja, oraz Friedę w "Zamku" Franza Kafki. W Teatrze Studio współpracowała z Jerzym Grzegorzewskim, tworząc kilka pamiętnych kreacji, m.in. Wardy w "Parawanach" Jeana Geneta, czy Matki w "Pułapce" Tadeusza Różewicza. Szczególnie pamiętna jest jej współpraca z Antonim Liberą nad rolami Beckettowskimi, których tragizm, groteskę i swoisty humor potrafiła niezwykle poruszająco wydobyć (May w "Krokach", Usta w "Nie ja", Nell w "Końcówce").

Ostatnio możemy ją oglądać w Teatrze Studio w znakomicie wykonanym monodramie opartym na opowiadaniu Witolda Gombrowicza "Biesiada u Hrabiny Kotłubaj", które sama adaptowała na scenę i wyreżyserowała. Przedstawienie to zostało nagrodzone w 2005 roku Feliksem Warszawskim.

źródło: http://www.e-teatr.pl

Filmografia

Palec Boży (1972)
Inna (1976) – Stefania Pietrzakowa, matka Mariana
Rycerz (1980) – wdowa
Maria Curie (Marie Curie. Une femme honorable) (1990)
Cwał (1995)
Portret z pamięci (2011) – babcia Marka

Odznaczenia i nagrody

Srebrny Krzyż Zasługi (1969)
Medal Komisji Edukacji Narodowej (1973)
Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"[1] (2008)
Brązowe odznaczenie im. Janka Krasickiego (1975)
Odznaka Honorowa "Zasłużony Działacz Kultury" (1970)
Odznaka "Za Zasługi dla Kielecczyzny" (1979)
Złota Odznaka Klubu Miłośników Teatru w Krakowie za upowszechnianie kultury (1968)
"Złota Maska" – nagroda za reżyserię "Ballad i romansów" w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1997)
"Feliks Warszawski" – nagroda za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu "Biesiada u Hrabiny Kotłubaj" w Teatrze Studio (2005)
Nagroda na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA) we Wrocławiu za monodram Śmierć Ofelii według Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Ludowm w Nowej Hucie (1969)
Wielka Nagroda Publiczności na V OPZTMF w Szczecinie za spektakl Pastorałki polskie Jerzego Harasymowicza (1970)
Nagroda na V OFTJA we Wrocławiu za monodram Czarownica musi przyjść (1970)
Nagroda im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena na XV WROSTJA we Wrocławiu za monodram na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (1991)
Nagroda na XXX Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę kobiecą w spektaklu Biesiada u hrabiny Kotłubaj Witolda Gombrowicza w Teatrze Studio w Warszawie (2005)
Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie za spektakl Filozofia po góralsku w Teatrze Studio w Warszawie (wspólnie z Wiesławem Komasą) (2006)
Nagroda na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" za rolę Wernyhory w spektaklu Wesele Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (2008)
Nagroda na IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za oryginalną realizację tekstu poetyckiego – za spektakl Utwór o matce i ojczyźnie (wspólnie z Marcinem Liberem i Beatą Zygarlicką) (2010)
Nagroda Publiczności im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena na 44. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora (2010)

źródło: Wikipedia