Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Centrum Łowicka
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Łowicka 21
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 228 455 675
sekretariat@lowicka.pl
www.lowicka.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
Najważniejsze dla nas to stwarzanie możliwości uczestniczenia w edukacji kulturalnej szerokiego grona odbiorców. Staramy się być otwarci na różnorodne propozycje i projekty, zarówno zewnętrzne, jak i własne. Chcielibyśmy być miejscem, które postrzegane jest jako aktywny ośrodek edukacji kulturalnej dla wszystkich. Ważne dla nas są m.in. muzyka, sztuki wizualne, architektura, filozofia. Mamy poczucie, że otwieramy się na potrzeby defaworyzowanych grup osób i daje nam to wielką satysfakcję.

Misja i krótki opis instytucji:
Centrum ŁOWICKA:
DLA CIAŁA,
DLA DUCHA,
DLA WSZYSTKICH.
Zapraszamy na: koncerty, wieczory kabaretowe, recitale, małe formy teatralne,
spotkania literackie i poetyckie, panele dyskusyjne - aktualności, historia, filozofia, wykłady, pokazy filmowe, przeglądy i festiwale, wystawy, warsztaty, jarmarki, zajęcia dla najmłodszych, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Do współpracy zapraszamy wybitnych profesjonalistów, wspieramy także amatorów. Promujemy młodych twórców. Jesteśmy miejscem dyskusji otwartym na wszelkie inicjatywy.

Budynek Centrum przy ulicy Łowickiej róg Dąbrowskiego, wybudowano w latach 60., w 1972 roku został przekazany przez ówczesnego właściciela, spółdzielnię mieszkaniową WSM „Mokotów”, zarządowi dzielnicy. Od tego momentu działa jako dzielnicowy ośrodek kultury.
Bogata oferta programowa, profesjonalne wyposażenie, kawiarnia i ogród, kompetentni pracownicy, przyjazna atmosfera – to nasze atuty.

Projekt Chcieć to móc– przeznaczony dla wyjątkowej grupy dzieci i młodzieży, wychowanków domu dziecka.
Na projekt składało się 10. warsztatów praktyczno-teoretycznych (ok. 3 godzin każdy). Tematy opracowane zostały tak, aby w ciągu 10 spotkań przejść z młodzieżą przez wybrane zagadnienia, poczynając od skali najmniejszej (wzornictwo przedmiotów codziennego użytku) poprzez skalę pośrednią (wnętrza, domy), do skali największej (urbanistyka, planowanie przestrzenne). Zgodnie z zasadą poznawania świata od tego co mamy w najbliższym otoczeniu do szerszej perspektywy spojrzenia na rzeczywistość.
Uczestnicy warsztatów projektowali własne półki, wnętrza mieszkań, mini doniczkowe ogródki, dowiedzieli się o sposobie projektowania terenów zielonych oraz o urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Robili makiety, malowali, budowali i konstruowali używając prawdziwych narzędzi i materiałów budowlanych.
Zadania przed nimi stawiane dawały części starszej młodzieży okazję spojrzenia na siebie i stwierdzenia, czy bliżej im do architektury, czy do ASP, a może do pracy na placu budowy. Warsztaty oparte były o metodę pracy od pomysłu do realizacji. Dla młodszych uczestników był to czas spędzony wspólnie, uczący współpracy i wymagający współdziałania.

Autorką projektu jest Ela Stankiewicz, prowadząca Kółko Architektoniczne w Centrum Łowicka. Spotkania warsztatowe odbywały się w Centrum Łowicka, Służewskim Domu Kultury, pracowni krawieckiej Mój styl, stolarni Miasto Szkutnia, placu budowy w Lipkowie.

Projekt zakończył się prezentacją ostatniej, dużej wspólnej pracy - makiety miasta. W holu Centrum ŁOWICKA można było oglądać makietę oraz wystawę dokumentującą przebieg warsztatów. Podczas spotkania finałowego odbyły się również ostatnie warsztaty – graficzne.

Uczestnicy, opiekunowie, prowadzący zajęcia byli wspierani przez specjalistów w danej dziedzinie. Każde spotkanie stanowiło odrębną całość, dzięki czemu istniała możliwość zmiany uczestników, co wynikało ze specyfiki jaką rządzi się dom dziecka.

Projekt miał za zadnie pokazać młodym ludziom, że naprawdę wiele mogą jeśli tylko zechcą!


Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
Nasza oferta zawiera szereg inicjatyw edukacji kulturalnej. Warto wyróżnić wśród zajęć stałych autorskie Kółko Architektoniczne. Interdyscyplinarne podejście do architektury i otaczającego świata owocuje zaangażowaniem i ogromnym sukcesem frekwencyjnym.
Wśród konkursów: konkurs sztuk wizualnych i recytatorski w ramach Festiwalu Młodzi Artyści Mokotowa Mam to!
Animacja muzyczna to m.in. Koncerty Rodzinne, cykl spotkań Muzyka Klasyczna. Poznajmy się.
Kurs Arteterapii, warsztaty stolarskie, etnograficzne to kolejne przedsięwzięcia edukacyjne, o których warto wspomnieć.

Kontakt do osoby odpowiedzialnej za edukację kulturalną:
Dorota Katner
dorota.katner@lowicka.pl