Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Biblioteka Publiczna Ursynów
Rodzaj instytucji: biblioteka
ul.Braci Wagów 1
Warszawa (mapa)
zamknij
sekretariat@ursynoteka.pl

Opis

FILIE/ODDZIAŁY:

Czytelnia Naukowa XIV ul. Lachmana 5
Wypożyczalnia Nr 34 (dla dorosłych i młodzieży) ul. 6-go Sierpnia 23
Oddz. Wypożyczalni Nr 34 (dla dzieci i młodzieży ) ul. Fanfarowa 19
Wypożyczalnia Nr 45 (dla dorosłych, młodzieży i dzieci) ul. ZWM 5
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 60 ul. Na Uboczu 2
Wypożyczalnia Nr 109 (dla dorosłych i młodzieży) ul. Koński Jar 10
Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych Nr 131 ul. Dembowskiego 12
Wypożyczalnia Nr 112 (dla dorosłych i młodzieży) ul. Nugat 4
Oddział Wypożyczalni Nr 112 (dla dzieci i młodzieży ) ul. Nugat 4
Wypożyczalnia Nr 127 (dla dorosłych i młodzieży) ul. Braci Wagów 1
Oddział Zbiorów Regionalnych Wypożyczalni Nr 127 ul. Barwna 8
Wypożyczalnia Nr 128 (dla dorosłych i młodzieży) ul. Wasilkowskiego 7
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 7 ul. Wasilkowskiego7
Wypożyczalnia Nr 139 (dla dorosłych , młodzieży i dzieci) Al. KEN 21
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 9 „BIBLIOTEKA BARWNA” ul. Barwna 8
Wypożyczalnia Książki Mówionej Nr 134 ul. Herbsta 4
Oddz. Zbiorów Multimedialnych Wypożyczalni Nr 45 ul. Cybisa 6
IMPRESARIAT; DZIAŁ OBSŁUGI SIECI ul. ZWM 5


MISJA

Biblioteka Publiczna działa na Ursynowie w ramach licznych filii : wypożyczalni dla dorosłych, placówek dla dzieci, czytelni naukowej, wypożyczalni zbiorów obcojęzycznych, oddziału książki mówionej oraz zbiorów multimedialnych, oferując mieszkańcom dzielnicy różnorodny księgozbiór : od tradycyjnych książek, przez płyty i filmy po audiobooki i e-booki.
Ursynowska biblioteka, zwana „Ursynoteką”, przygotowuje też bogatą ofertę edukacji kulturalnej. Kilka razy w tygodniu w filiach biblioteki odbywają się spotkania ze znanymi autorami książek, aktorami i artystami. Zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli , a zwłaszcza seniorzy, mogą wybrać dla siebie ciekawą propozycję.
Działalność Biblioteki została wyróżniona II miejscem w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2012”, za wspieranie rozwoju czytelnictwa, zwiększenie zainteresowania książką, popularyzację wiedzy i informacji. Biblioteka stworzyła też KOLEKCJĘ NIEMCEWICZOWSKĄ - edycję nie publikowanych dotąd dzieł Juliana Ursyna Niemcewicza. Ursynoteka stara się również nadążać za nowoczesnymi technologiami, oferuje bezpłatny dostęp do internetu i Hotspot.

NAJWAŻNIEJSZY PROJEKT

CZYTAMY DZIECIOM – projekt edukacji czytelniczej, kontynuowany od 2001 roku, był natychmiastową odpowiedzią na ogłoszenie hasła Cała Polska Czyta Dzieciom. Ursynoteka zaplanowała cykl promujący najlepszą literaturę dla dzieci wśród nich samych. Nazwaliśmy go "Czytamy Dzieciom". Projekt zaadresowano do dzieci od przedszkola do gimnazjum.
Proponowane utwory są aktualne i wybierane spośród najlepszych – nagrodzonych w konkursie Polskiej Sekcji IBBY, w Konkursie im. Astrid Lindgren oraz wpisanych na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Projekt realizowany jest we współpracy z warszawskim Muzeum Książki Dziecięcej, polskimi wydawnictwami literatury dziecięcej, aktorami, pisarzami i ilustratorami.
Uczestnicy ursynowskich spotkań promujących wartościową i piękną książkę dla dzieci spotykają się nie tylko z najlepszymi książkami, ale także z ich twórcami – pisarzami i ilustratorami. Oprócz czytania tekstu i wskazania jego walorów, w planie każdego spotkania jest rozmowa dzieci z twórcą i krytykiem. Prezentowana pozycja jest dokładnie omówiona, tak, by dzieci nauczyły się same czytać ze zrozumieniem i potrafiły w księgarni lub w bibliotece samodzielnie sięgnąć po książkę mądrą i piekną. Celem projektu jest rozbudzenie w dzieciach potrzeby czytania. Uświadamiamy im, że książka może być źródłem wielkiej przyjemności, że dziecko może znaleźć w niej próbę rozwiązania własnych problemów, że czytanie rozwija wyobraźnię, która jest niezbędna w życiu. Uchylamy też chętnie rąbka tajemnicy, jak tworzy się książkę – jak się ją pisze, ilustruje, przygotowuje do druku. Uczymy dzieci podstaw edytorstwa, dlatego część spotkań ma charakter warsztatowy.
Regularnie odbywa się jedno spotkanie w miesiącu, cały projekt objął dotąd 131 finansowanych z budżetu biblioteki imprez .
Na spotkania z cyklu Czytamy Dzieciom mali czytelnicy przychodzą bardzo chętnie. Mają swoich ulubieńców, m.in. Dorotę Gellner i Marcina Szczygielskiego, ale też z ciekawością oczekują spotkania z kimś mniej znanym. Nawiązuje się szczególna więź pomiędzy twórcą a odbiorcą.
Rezultaty projektu są dostrzegalne: biblioteka zyskuje nowych aktywnych czytelników, obserwujemy rozbudzenie twórczej wyobraźni (powstają prace plastyczne), umiejętność rozmowy o literaturze, , potrzebę stałego kontaktu z piękną książką


PRZEGLĄDY, FESTIWALE, KONKURSY

Biblioteki na Ursynowie od dawna przestały być wyłącznie tradycyjnie rozumianymi wypożyczalniami książek, czasopism, a obecnie też zbiorów elektronicznych. Ursynoteka otworzyła swoje placówki na lokalną społeczność wraz z jej kulturalnymi potrzebami. W sytuacji obserwowanego spadku czytelnictwa promocja książki stała się podstawową formą edukacji kulturalnej Ursynoteki, bowiem to biblioteki mają do spełnienia bardzo ważną misję – zachęcić jak największą liczbę osób do czytania. Ursynowskie placówki od lat wypełniają tę misję, starając się aby podejmowane działania nie były przypadkowe, ale składały się na spójny program adresowany do różnych odbiorców, o jak największym stopniu atrakcyjności i wysokim poziomie. Mając na uwadze zainteresowania poszczególnych grup naszych czytelników, stworzyliśmy dla nich ofertę ujętą w precyzyjnie określone tematycznie i czytelne dla odbiorcy projekty, wykorzystując możliwości konkretnych wypożyczalni, pracujących w ursynowskiej sieci.

W Wypożyczalni Nr 139 na Kabatach w piątkowe wieczory realizujemy projekt „Salonik o zmierzchu”, w ramach którego od 2001 roku organizujemy spotkania autorskie z polską prozą współczesną, doskonałym reportażem, książką podróżniczą, literaturą wspomnieniową i biograficzną . Wykorzystano klasyczną formułę promocji książki z udziałem osoby prowadzącej, autora oraz aktora interpretującego fragmenty tekstu.

Wypożyczalnia Nr 109 na północnym Ursynowie gromadziła na poniedziałkowych spotkaniach w ramach projektu „Szpilki w klubie” grono czytelniczek zainteresowanych literaturą kobiecą. Z udziałem psychologa odbyło się wiele wieczorów autorskich utrzymanych w formule swobodnej, kameralnej rozmowy przy herbacie z autorkami cieszących się powodzeniem powieści.

Projekt adresowany do mieszkańców Zielonego Ursynowa opracowała Wypożyczalnia Nr 34 w Pyrach zapraszając czytelników na cykl sobotnich spotkań pt „Kuchnia i literatura”, podczas których popularni autorzy książek o kuchni i ogrodzie dzielili się swymi pomysłami i doświadczeniem z gośćmi, a wspólne przygotowywanie potraw niezwykle integrowało miejscową społeczność.

Interesujące projekty skierowane także do seniorów realizuje od 2001 r. Czytelnia Naukowa XIV w formie systematycznie prowadzonych wykładów z historii, dziejów Warszawy, historii literatury i języka, historii sztuki, umożliwiając uczestnikom poszerzanie wiedzy i stwarzając płaszczyznę interesujących dyskusji.

Oryginalny projekt „Poszukaj inspiracji w bibliotece” stworzyła Wypożyczalnia Nr 109 zapraszając na sąsiedzkie warsztaty czytelniczki, które chciały się podzielić swymi pasjami i umiejętnościami artystycznymi.

Wiele ciekawych projektów powstaje też w placówkach dla dzieci. Na szczególną uwagę zasługują : „Kino podwórkowe”, „Spotkanie z książką niespodzianką”, „Mali odkrywcy” czy też „Niemcewicz –nasz sąsiad. Robimy film animowany”.

Multimedia