Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Dom Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Siekierkowska 28
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 841 72 17
biuro@dorozkarnia.pl
www.dorozkarnia.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
Najważniejsze to prowadzić naszych odbiorów przez świat sztuki, wspierać ich w rozwijaniu talentów, doskonaleniu umiejętności i realizowaniu artystycznych marzeń. Niezależnie od tego ile mają lat. Robimy to poprzez prowadzone zajęcia i warsztaty. Pomagamy tworzyć spektakle teatralne i taneczne, projekty filmowe, widowiska wokalne i sztuki piękne. Wspomagamy artystów na progu ich drogi zawodowej. Udostępniamy przestrzeń dla spotkań ludzi ciekawych świata i innych ludzi. Jesteśmy miejscem otwartym na pomysły – razem z naszymi gośćmi chcemy tworzyć kulturę. Jesteśmy po to, by każdy mógł u nas spędzić czas, korzystając z doświadczeń animatorów, artystów i pedagogów oraz ciesząc się jakością i łatwym dostępem do wszystkich naszych propozycji.

Misja i krótki opis instytucji:
Wspieramy każdego, niezależnie od wieku, by mógł być twórczy, odważny, radosny i zaangażowany w sąsiedztwo i świat.

Rozwijamy talenty – z nami zmontujesz swój pierwszy film, namalujesz obraz, wystąpisz na profesjonalnej scenie czy nagrasz ulubioną piosenkę.

Odkrywamy sąsiedztwo – możesz pobawić się na międzypokoleniowej potańcówce, dowiedzieć się jak wyglądały Siekierki 100 lat temu, wypożyczyć coś dla siebie w Składzie Książek lub po prostu porozmawiać przy kawie.

Wspieramy pasjonatów – przychodząc do nas z pomysłem na swój koncert, spektakl, wystawę możesz liczyć na naszą pomoc, przestrzeń i sprzęt.

Projekt autorski:
Korzenie Siekierek to najważniejszy projekt realizowany w Dorożkarni. Łączy w sobie historię lokalną, działania społeczne, integracyjne i wydarzenia artystyczne. Jego geneza sięga roku 2000, kiedy na Siekierkach została otwarta Dorożkarnia. W opracowaniach dotyczących Warszawy o Siekierkach znaleźliśmy zaledwie wzmianki, w archiwach jedynie kilka zdań, dlatego wiedzieliśmy, że musimy odkryć to miejsce dla Warszawy. Joanna Mikulska rozpoczęła działania od współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3, Sanktuarium o. o. Pijarów i mieszkańcami, rdzennymi siekierczanami. Wspólnie narysowaliśmy mapę Siekierek, mieszkańcy nanosili swoje domy, a także ważne dla społeczności miejsca, które znali choćby z opowieści. Zebrane historie okazały się tak interesujące, że postanowiliśmy przełożyć je na działania artystyczne. Powstał spektakl, film, wystawa „Teleport fotograficzny” autorstwa Artura Pawłowskiego, odbył się plener malarski z udziałem studentek Akademii Sztuk Pięknych z Białorusi. Historie rodzin stały się inspiracją do powstania gier (podwórkowej, palikowej, miejskiej), spaceru i audio spaceru po Siekierkach. W oparciu o tutejsze historie pisane losami rodzin wydaliśmy książkę o Siekierkach. Powstała Siekierkowska Galeria Miejsc Zapomnianych . To 13 betonowych słupów, zaprojektowanych przez Zofię Strumiłło, Jana Strumiłło i Jana Sukiennika, które postawiliśmy w „starej” części Siekierek. Wskazują punkty najbardziej znaczące dla całej historycznej przestrzeni osiedla, odnosząc się jednocześnie do „mapy wyobrażeniowej” stworzonej wspólnie z mieszkańcami. Betonowe słupy oznaczają przestrzeń osiedla, wskazując jego przeszłość, materializują wspomnienia mieszkańców. Tworzą spójną sieć. Gdy trafi się na jeden, bez trudu można odnaleźć kolejne i samodzielnie odkrywać historię tego osiedla. Folwark, kuźnia, dwór… tych miejsc już nie ma, ale teraz przypominają o nich betonowe słupy. Wiedzę o Siekierkach rozszerzamy o poznanie historii najnowszej i mieszkańców z nowych osiedli. Ich opowieści stały się inspiracją do włączenia Korzeni Siekierek do międzynarodowego projektu Story Savers, w którym uczestniczyły: Wielka Brytania, Czechy, Francja, Norwegia, Irlandia i Grecja.
W 2016 r. świętowaliśmy 100-lecie przyłączenia Siekierek do Warszawy. Z tej okazji w Dorożkarni powstało MikroMuzeum Zakątek Siekierkowski. To w niestandardowy sposób zaaranżowana przestrzeń nawiązująca do historii Siekierek. Każdy uczestnik może zbudować swoją historię Siekierek na magnetycznej ścianie korzystając ze zbiorów starych zdjęć.
Uruchomiliśmy też aplikację Dorożkarni na urządzenia mobilne, dzięki której można poznać historię wybierając się na spacer lub zwiedzając Siekierki na rowerze.
W 2017 r. we współpracy z firmą Games Development wydaliśmy historyczno-przygodową grę planszową Korzenie Siekierek. Edukacja i inspirowanie do samodzielnego poznawania historii stanowią główny cel gry. Uczestnicy wcielają się w przedstawicieli tradycyjnych zawodów związanych z Siekierkami, jak piaskarz wydobywający surowiec z dna rzeki, wikliniarz wyplatający kosze czy dorożkarz. W trakcie rozgrywki biorą zaś udział w wydarzeniach rozgrywających się na tych terenach. Czasami będą to drobne epizody związane z życiem codziennym, czasami zaś – kluczowe zdarzenia mające wpływ na bieg historii. Plansza do gry została oparta na bazie planu Siekierek sprzed 1945 roku, który powstał w trakcie spotkań z mieszkańcami. Zaznaczone na niej domy, dworki czy drogi istniały naprawdę. Jednocześnie powstało słuchowisko „Kobiety Siekierkowskie”. Katarzyna Pągowska zaprosiła mieszkanki do wspomnień historii mam i babć z czasów II wojny światowej. Te opowieści przeplatają się z nostalgicznymi i osobistymi wspomnieniami na ich temat.

Wszystkie informacje o projekcie na: www.korzeniesiekierek.pl.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
Najważniejsze projekty w Dorożkarni realizowane są niemal od początku powstania ośrodka. Ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników i publiczności. Ich celem jest przede wszystkim promocja ruchu amatorskiego oraz prezentacja twórczości dzieci i młodzieży z całej Polski na profesjonalnych scenach w stolicy.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Anioł – dla dzieci i młodzieży z ośrodków kultury, szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli. Najlepsze prace prezentowane są na wystawie w Dorożkarni. Rokrocznie w konkursie udział bierze ponad 2000 dzieci i młodzieży.
Ogólnopolskie Spotkania Taneczne Spontan– to jednodniowe święto młodzieżowych i dziecięcych zespołów tanecznych. W ciągu jednego dnia reprezentanci ośrodków kultury, klubów i szkół z całej Polski (ponad 1,5 tysiąca młodych tancerzy) opanowują scenę jednego z warszawskich teatrów. Spontan jest z roku na rok bardziej różnorodny – startuje więcej zespołów, na scenie podziwiamy niezwykłe stroje, efektowne chorografie, coraz częściej pojawiają się też intrygujące rekwizyty. Najważniejszy jest jednak sam taniec – nowoczesny, współczesny, musicallowy, modern-jazz, który wraz z upływem czasu prezentuje coraz wyższy poziom.
Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego Best Off – jest festiwalem festiwali, pokazywane są filmy nagrodzone na największych ogólnopolskich festiwalach filmów niezależnych. Jedynym jurorem jest publiczność, która przyznaje Grand Prix. Prezentacjom towarzyszy spotkanie z twórcami prezentowanych filmów.
MAL – Miejsce Aktywności Lokalnej – kawiarenka sąsiedzka
Sąsiedzka, międzypokoleniowa, dorożkarniowa kawiarenka jest miejscem, w którym mogą spotykać się okoliczni mieszkańcy. W ramach MAL realizujemy święta Siekierek, potańcówki, a specjalnie dla lokalnych rowerzystów kilka razy w roku uruchamiamy warsztat rowerowy. Z badań przeprowadzonych na Siekierkach wynika, że jest taka potrzeba. Stworzyliśmy zatem miejsce przyjazne sąsiadom.
SKŁAD KSIĄŻEK – Punkt Biblioteczny
Przed wojną nie było na Siekierkach biblioteki z prawdziwego zdarzenia. Półki z książkami zawsze były u prywatnych osób, które udostępniały swoje zbiory wszystkim zainteresowanym. Były to prywatne biblioteki. W latach dziewięćdziesiątych w Starej Dorożkarni przy ul. Kątnej 4 istniał punkt biblioteczny Mokotowska Wypożyczalnia Kompletów Książek. Po latach powrócił na życzenie mieszkańców.
PROJEKTY PARTNERSKIE – GRUPY NIEFORMALNE, ARTYŚCI, NGO, SZKOŁY
Starter: projekt wsparcia młodych artystów na początku ich drogi.
Artystyczny inkubator: program wsparcia i rozwoju niezależnych projektów artystycznych.
Przystanek sztuka: scena Dorożkarni jest miejscem prezentacji projektów realizowanych przez
młodych twórców i artystów poza naszą siedzibą.
WARSZTATOWNIA – cykl całorocznych rodzinnych zajęć weekendowych, odbywających się raz w miesiącu. To propozycja dla rodziców, którzy chcą aktywnie spędzać czas ze swoimi dziećmi, ale w tygodniu brakuje im czasu.

www.youtube.com/channel/UC-Q3tQ2aFDXOFt0AYKGYPuw
www.facebook.com/dorozkarnia

Koordynatorem edukacji kulturalnej w Dorożkarnia jest:
Paulina Jóźwicka, paulina.jozwicka@dorozkarnia.pl

Multimedia


Facebook