Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Fundacja Przyjaciele
Rodzaj instytucji: fundacja
ul. Gubinowska
Warszawa
22 642 08 99

Opis

Fundacja „Przyjaciele” jest organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz osób niepełnosprawnych od 2002 roku. Jej powstaniu towarzyszyła idea oparcia się na możliwościach a nie ograniczeniach osób z dysfunkcjami.

Otaczamy opieką niepełnosprawnych twórców kultury polskiej (wokalistów, muzyków, poetów). Swe działania koncentrujemy na szukaniu i rozwijaniu talentów w tym środowisku, co odróżnia nas od innych organizacji, których misją jest wyłącznie pomoc osobom niepełnosprawnym w podnoszeniu ich standardu życia, w zakresie poszukiwania pracy, wsparcia psychologicznego itp. W Polsce jest wielu niepełnosprawnych, którzy profesjonalnie mogliby zajmować się sztuką, ale nie mają jak tego dokonać, ponieważ w swoim środowisku znacznie przewyższają umiejętnościami kolegów, natomiast na rynku nie mogą zaistnieć z uwagi na dysfunkcje.

Fundacja „Przyjaciele” pozwala utalentowanym osobom na rozwijanie umiejętności i stara się, aby na równych prawach uczestniczyli w konkursach, przeglądach, festiwalach krajowych i zagranicznych, aby występowali wraz, a nie u boku pełnosprawnych kolegów. Wspiera ich poprzez organizację koncertów, warsztaty wokalno-muzyczne oraz umożliwienie im kontaktów z profesjonalistami. Wykładowcami naszych podopiecznych są miedzy innymi Jolanta Banak, Danuta Błażejczyk, Agnieszka Wilczyńska, Elżbieta Zapendowska, Janusz Szrom, Zbigniew Stelmasiak czy Artur Zieliński.

Misją Fundacji jest:
edukacja i uwrażliwianie bardzo młodych ludzi na sprawy i problemy osób niepełnosprawnych, poszukiwanie młodych, utalentowanych osób niepełnosprawnych i kształcenie najzdolniejszych, ustawiczne wspieranie podopiecznych i czuwanie nad ich rozwojem artystycznym /rola menadżera/,
pomoc i wszelkie działania umożliwiające godne i satysfakcjonujące współuczestniczenie tych osób w życiu społecznym i kulturalnym.

Nadrzędnym jednak celem jest stworzenie artystom nowego, własnego repertuaru od początku do końca, łącznie z profesjonalnymi nagraniami studyjnymi, by wreszcie zmienić obraz niepełnosprawnego wykonawcy, śpiewającego cudze przeboje, w pełnosprawnego artystę, który śpiewa specjalnie dla niego pisane, komponowane i aranżowane utwory.