Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Muzeum Powstania Warszawskiego
Rodzaj instytucji: muzeum
ul. Grzybowska 79
Warszawa (mapa)
zamknij
48 22 539 79 05, 48 22 539 79 06
kontakt@1944.pl
www.1944.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
Edukacja kulturalna w naszej instytucji ma charakter międzypokoleniowy i jest adresowana do szerokiego grona odbiorców. Muzeum realizuje różnorodne projekty artystyczne, naukowe i kulturowe skupiając wokół siebie wybitnych artystów, muzyków, pisarzy. Najważniejszy cel edukacyjny to umożliwienie nawiązania dialogu międzypokoleniowego, przekroczenie granic pamięci o Powstaniu Warszawskim – administracyjnych oraz środowiskowych, przybliżenie historii Polski z okresu II wojny światowej, wspieranie zainteresowania Warszawą dawną i współczesną przez pryzmat kultury i sztuki.
Wszystko po to, by zainteresować tematyką powstańczą i varsavianistyczną jak największe grono odbiorców.

Misja i krótki opis instytucji:
Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o Warszawę, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność Powstania Warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Na powierzchni ponad 3000 m2, z pomocą 1000 eksponatów, ok. 1600 fotografii, filmów i dźwięku przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania oraz kolejne jego fazy, aż po wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.

Projekt autorski:
2014 r. - produkcja filmu Powstanie Warszawskie, pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku, opracowane w nowoczesnych technologiach koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Efektem żmudnej pracy realizatorów jest trwający 85 minut niezwykle prawdziwy reportaż z Powstania Warszawskiego. Film Powstanie Warszawskie był polskim kandydatem do nagrody Oscara 2015 – nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
Międzynarodowa wersja filmu pt. Warsaw Uprising miała swoją premierę w USA. (pokazy specjalne w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago). Film gościł na festiwalach w Europie m.in. w Berlinie, Pradze i Glasgow.
Na Festiwalu Filmowym w Gdyni Powstanie Warszawskie zdobyło Polską Nagrodą Filmową Orły 2015 w kategorii Najlepszy film dokumentalny i Najlepszy dźwięk. Został też doceniony przez Motion Picture Sound Editors – międzynarodowe stowarzyszanie filmowych reżyserów dźwięku – zdobywając prestiżową Golden Reel Award w kategorii Montaż dźwięku w filmie dokumentalnym.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
Publikowane są komiksy, śpiewniki, płyty z muzyką, przewodniki, katalogi, albumy fotograficzne, książki dla dzieci, a także opracowania naukowe, ponad 150 pozycji m.in.
Przewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego, teczki edukacyjne, wydawnictwa architektoniczna m.in. Warszawa Niezaistniała, Archimapy, Architekturki, wydawnictwa muzyczne m.in. Mój śpiewnik Powstańczy, Filmowy Przewodnik po Warszawie, Przewodnik po Powstańczej Warszawie, wydawnictwa fonograficzne m.in. Placówka`44” VooVoo, Historie – Smolik/Grosiak/Miuosh, wydawnictwa albumowe fotograficzne m.in. album fotografii E. Lokajskiego Brok.

Warsztaty w Sali małego Powstańca i Pokoju na Lato dla przedszkolaków.

Marsz Pamięci organizowany 5 sierpnia z okazji rocznicy tzw. Rzezi Woli.
Wystawy zewnętrzne poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
Pokazy filmu Powstanie Warszawskie na międzynarodowych festiwalach filmowych i projekcje indywidualne w ponad 40 krajach.

Z Muzeum Powstania Warszawskiego na stałe współpracuje blisko 200 wolontariuszy. Wolontariat w naszej instytucji ma charakter międzypokoleniowy: współpracujemy zarówno z licealistami, jak i z seniorami - świadkami historii, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają adeptów muzealnego wolontariatu.

www.powstaniewarszawskiefilm.pl
www.facebook.com/1944pl
www.youtube.com/1944pl
www.twitter.com/1944pl

Kontakt do osoby odpowiedzialnej za edukację kulturalną:
Agnieszka Szulejewska
Kierownik Działu Projektów Kulturalnych Instytut Stefana Starzyńskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego
aszulejewska@1944.pl

Justyna Rudkowska
Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, Fotoplastikon Warszawski
Muzeum Powstania Warszawskiego
jrudkowska@1944.pl

Karol Mazur
Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego
kmazur@1944.pl