Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Codzienność w cieniu zagłady
Kiedy
1 września (niedziela) - 31 grudnia 2019 (2 godz.)
Gdzie
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6 (mapa)
zamknij
www.polin.pl/edukacja
Dostęp dla niepełnosprawnych

Codzienność w getcie to sytuacja nieustannej opresji i przemocy. Jakie obrazy zapamiętali Żydzi, którym udało się przeżyć wojnę? Po kilkudziesięciu latach opowiadają o tym, co ich spotkało. Podczas warsztatów uczniowie i uczennice będą korzystać z internetowej platformy edukacyjnej Iwitness, oglądając relacje Ocalałych z Zagłady. Młodzież zwiedzi też galerię Zagłada na wystawie stałej, rozwiązując zadania w grupach. Zajęcia wykorzystujące historię mówioną pozwalają zmierzyć się z trudnym tematem nieludzkich warunków, jakie panowały w gettach okupowanej Polski.

"Codzienność w cieniu Zagłady" - to jeden z kilkunastu warsztatów, które przygotowaliśmy dla uczniów i uczennic ze szkół ponadpodstawowych, które ukazują historię jako niejednoznaczną i wieloaspektową, rozbudzają ciekawość różnorodnością świata, zachęcają do zadawania pytań i krytycznego myślenia. Pełna oferta zajęć dostępna jest na stronie internetowej.

Punkt z podstawy programowej
Program zawiera punkty z podstawy programowej w zakresie edukacji historycznej: niemiecka polityka eksterminacji (uczeń przedstawia ideologiczne podstawy eksterminacji Żydów oraz innych grup etnicznych i społecznych, prowadzonej przez Niemcy hitlerowskie; charakteryzuje etapy eksterminacji Żydów; rozpoznaje główne miejsca eksterminacji Żydów polskich i europejskich oraz innych grup etnicznych i społecznych na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej; opisuje postawy ludności żydowskiej wobec Holokaustu, z uwzględnieniem powstania w getcie warszawskim; charakteryzuje postawy społeczeństwa polskiego i społeczności międzynarodowej wobec Holokaustu, z uwzględnieniem „sprawiedliwych”, na przykładzie Ireny Sendlerowej, Antoniny i Jana Żabińskich oraz rodziny Ulmów).

Prowadzący:
edukatorzy Muzeum POLIN

Termin:
w dni powszednie, od poniedziałku do piątku (oprócz wtorków, gdy muzeum jest zamknięte)
godz. 10.15 lub 13.00

Koszt:
150zł za grupę do 30 osób, opiekunowie bezpłatnie

Kontakt:
22 471 03 01; rezerwacje@polin.pl;