Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Teatr Dojrzały dowodzi: ćwiczenia dramatyczne są dla wszystkich!
Teatr Dojrzały DKŚ
Dom Kultury Śródmieście to samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy - miejsce otwarte, przyjazne i pełne ciekawych inicjatyw twórczych. Tutaj każdy, bez względu na wiek i doświadczenie zawodowe, znajdzie sposób na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Przykładem tego jest projekt „Teatr Dojrzały”, skierowany do seniorów chętnych na zdobycie doświadczenia scenicznego.

Już od lat Dom Kultury Śródmieście, mający swą siedzibę na ul. Smolnej 9, stwarza możliwość aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu mieszkańcom Warszawy. Samorealizacja w sztuce odbywa się tu w różnych dziedzinach: plastyce, tańcu, muzyce, teatrze, literaturze, filmie i fotografii. Jako placówka o bogatej ofercie zajęć edukacyjno-kulturalnych, DKŚ proponuje zajęcia artystyczne i hobbystyczne, koncerty, spektakle, wystawy, wycieczki, imprezy plenerowe (ArtPark, Grenadier). Pracują tu zespoły teatralne, kabaretowe, taneczne i wokalne. Prowadzona jest także działalność wydawnicza („Tekstualia”).

Kwalifikacje pracowników animujących oraz instruktorów – wykształcenie kierunkowe oraz długoletnie doświadczenie – zapewniają wysoki poziom organizowanych wydarzeń kulturalnych i zajęć artystycznych. W DKŚ wspierane są inicjatywy kulturalno-społeczne na terenie dzielnicy, dzięki współpracy ze stowarzyszeniami i społecznościami lokalnymi (Święto Smolnej, Hożarty, Kolędowanie na Smolnej, Dni Śródmieścia). Animując życie kulturalne społeczności lokalnej, miejsce to oddziałuje nie tylko na mieszkańców Śródmieścia, ale i całej Warszawy.

Dom Kultury Śródmieście utworzył pod swoimi dachami (istnieje 5 filii DKŚ) pokaźną liczbę grup artystycznych. Jedną z grup teatralnych jest powstały w 2007 roku Teatr Dojrzały, działający pod opieką artystyczną Marty Lewandowskiej – absolwentki Wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Jak czytamy na stronie DKŚ, grupa ta:

„Skupia ludzi dorosłych (seniorów) bez doświadczenia scenicznego, ale za to z dużym zapałem do pracy, sukcesywnie pokonujących lęki i opory, towarzyszące występom publicznym. Celem zajęć jest uruchomienie procesu rozwojowego, odblokowanie się, przełamywanie wewnętrznych barier, kształcenie umiejętności pracy w grupie, współdziałania, wyrażania uczuć, wyrażania siebie przez sztukę. Członkowie grupy czerpią wielką satysfakcję z pracy nad każdym przedstawieniem, coraz łatwiej przyswajają tekst, częściej potrafią pokonać tremę. Dla uczestników Teatru Dojrzałego zajęcia spełniają funkcję przede wszystkim terapeutyczną, ale także stwarzają możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ważne jest też oddziaływanie grupy na środowisko seniorów oraz krewnych i znajomych członków grupy. W tym wszystkim widać ogromną pracę instruktora i wielkie zaangażowanie całego zespołu. Dotychczas Teatr przygotował „Jasełka” oraz ćwiczenia dramatyczne „Kobiety po przejściach”, aktualnie pracuje nad nową premierą – „Rondem” wg Bogusława Schaeffera.”

Skład Teatru Dojrzałego:

Krystyna Janowska, Alina Kamińska, Barbara Kwaśniewska, Alicja Szczepanik, Elżbieta Litwa, Jolanta Zawadzka, Zenia Golińska, Krzysztof Bachorzewski

Marta Lewandowska – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Studium Aktorskiego im. Haliny i Jana Machulskich, aktor dyplomowany, instruktor teatralny, instruktor dramy. Ukończyła kursy budowy i animacji lalek, recytacji, Techniki Aleksandra. Wystąpiła m.in. w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego, w serialach TV: „Na dobre i na złe”, „Na wspólnej”, „Niania”, „39 i pół”, „Apetyt na życie”.


Oprac. JH