Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Poszukiwanie dobrych wzorów – czyli o organizacji II edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
Aleksandra Jankowska
Trwają przygotowania do nowej edycji Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej, która także w tym roku połączona będzie z Konkursem m.st. Warszawy na najlepszy projekt. Ubiegłoroczna edycja ujawniła potrzebę realizacji działań, które pozwalają na konfrontację doświadczeń organizatorów edukacji kulturalnej reprezentujących różne podmioty: instytucje kultury, szkoły, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe.

W I edycji Giełdy udział wzięli przedstawiciele wszystkich tych typów organizacji. Wpłynęło 113 wniosków konkursowych, przyznano 3 nagrody i 6 wyróżnień, a w spotkaniach Giełdy, które trwały dwa dni, uczestniczyło ponad 400 osób. Zasięg, tematyka zgłoszonych nagrodzonych projektów były niezwykle zróżnicowane. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w gronie laureatów znalazły się także instytucje małe, dysponujące niewielkimi zespołami pracowników i niewielkimi budżetami. Oznacza to, że o sukcesie w działalności edukacyjnej decydują nie zasoby organizacji, lecz oryginalna formuła, świadomość celów i sprawna organizacja. Główną nagrodę otrzymał projekt „Usłysz nas” zrealizowany w Domu Kultury „Zacisze”.

W roku 2011 organizatorzy Giełdy planują więcej czasu poświęcić prezentacjom programów, szczególnie takich, które stać się mogą dobrym wzorem, źródłem inspiracji dla innych, przede wszystkim mniej doświadczonych realizatorów projektów. Giełda składać się będzie z dwóch spotkań. W czasie pierwszego zostaną zaprezentowane projekty wyłonione przez Zespół Koordynatorów Dzielnicowych w I etapie Konkursu. Gala Giełdy to prezentacja laureatów i wręczenie nagród. Organizatorzy chcą, aby w II edycji Giełdy spotkaniom towarzyszyło więcej działań i akcji artystycznych. Zgłoszenia wniosków do Konkursu przyjmować będziemy do 30 czerwca, a jego rozstrzygniecie i organizacja Giełdy zaplanowane są na październik. W następnym numerze zostaną przedstawione zasady udziału w Giełdzie oraz Regulamin II edycji Konkursu m.st. Warszawy na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej.

Aleksandra Jankowska