Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
Newsletter E-mail Facebook

Instytucje


Ognisko na Nowolipkach zaprasza: „I ty możesz zostać artystą”!
Państwowe Ognisko Artystyczne "Nowolipki", znajdujące się na tyłach kina Muranów w Warszawie, istnieje od ponad 60 lat. Prowadzone są tu zajęcia dla młodych ludzi, którzy chcieliby zdobyć wiedzę na tematy związane ze sztuką lub spróbować swoich sił jako twórcy. Jest to jedyna placówka w Warszawie, gdzie nadzór merytoryczny prowadzi Minister Kultury, a organem prowadzącym jest Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

O założeniach twórców ogniska czytamy na jego stronie internetowej:

Znajomość dorobku artystycznego naszej kultury uważamy za niezbędny element wykształcenia każdego człowieka. Dzięki temu możemy lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość oraz zyskujemy głębszą świadomość samych siebie. Pragniemy przyczynić się do tego aby nasi słuchacze wciąż poszerzali swoje horyzonty myślowe, aby dobrze rozumieli swoją tradycję kulturową i czerpali korzyści z mądrości przekazanej przez przodków. Staramy się rozwijać wrażliwość na piękno i uniwersalne wartości. Głęboko wierzymy, że to wszystko pomoże młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce w świecie i żyć szczęśliwie.

Pracownie warsztatowe

Popularne "Nowolipki" tworzy zespół ludzi kultury - artystów plastyków i muzyków, którzy działają na rzecz rozwoju talentów. W pracowniach Ogniska, pod hasłem "I TY możesz być artystą" urzeczywistniają oni marzenia młodych ludzi. Przyszli artyści szlifują swój talent i wrażliwość w takich dziedzinach sztuki jak:

- rysunku i malarstwa
- rzeźby
- biżuterii artystycznej
- ceramiki
- tkaniny
- grafiki komputerowej
- wiedzy o sztuce
- emisji głosu
- keyboard’u
- fortepianu

Podczas warsztatów nauczyciele z życzliwością obserwują zmagania z kompozycją, barwą czy perspektywą. Starają się nie narzucać swojego punktu widzenia w trakcie korekty. Dzięki takiej inspiracji można swobodnie rozwijać swoją indywidualną metodę widzenia plastycznego. Efekty pracy, powstającej pod opieką kadry, można podziwiać na corocznych wystawach końcowych i koncertach działu muzycznego.
Aby wyostrzyć zmysły młodym adeptom sztuki, Ognisko organizuje od dawna wyjazdy plenerowe. Dzięki niepowtarzalnej atmosferze i bliskości natury pozwalają one spojrzeć na sztukę pod innym kątem. Ważną częścią działalności Ogniska na Nowolipkach jest także przygotowywanie kandydatów na Uczelnie Artystyczne.

Działy terapeutyczne

Państwowe Ognisko Artystyczne prowadzi od 1972 roku dział muzyczny dla dzieci i młodzieży niewidomej i niedowidzącej. Dzięki tym zajęciom na przestrzeni lat 3 tysiące uczestników miało okazję odkryć w sobie zdolności do śpiewu i grania na instrumentach – muzyka stała się dla nich sposobem na wyrażanie swoich emocji. Drugim działem terapeutycznym jest od wielu lat pracownia ceramiki dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Zajęcia te pobudzają wyobraźnię i poprawiają koordynację ruchową.

Galeria „Nowolipki”

Galerię założyli artyści plastycy z Ogniska „Nowolipki”. Moment powstanie galerii stał się powodem refleksji nad jej sensem i funkcją wobec sztuki. Galeria jest niekomercyjną placówką wystawienniczą a jej struktura została z góry i bez zastrzeżeń poddana prawom twórczości. Główny cel, jaki postawiono galerii od początku to umożliwienie niezależnym, z także młodym artystom publicznego udostępniania ich dzieł w postaci pokazów i profesjonalnych wystaw.
Od 2008 roku Galeria bierze udział w Nocy Muzeów, pokazując obrazy wybitnych artystów polskich, wpisanych już w rejestr tych najlepszych, m. in. Alojzego Balcerzaka, Marka Ałaszewskiego, Janusza Lewandowskiego czy Barbary Szubińskiej.

Państwowe Ognisko Artystyczne "Nowolipki"
www.nowolipki.edu.pl
ul. Nowolipki 9b (urzędowo ul. Nowolipki 4)
00 - 150 Warszawa
tel: (22) 635-19-60 begin_of_the_skype_highlighting              (22) 635-19-60      end_of_the_skype_highlighting
art_ognisko@nowolipki.edu.pl
art_ognisko@poczta.onet.pl


Oprac. JH