Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

„Efekt motyla” – czyli jak niepozorne działania jednostek powodują zmiany społeczne
„Efekt motyla”
Efekt motyla jest projektem animacji społeczno-kulturalnej dla młodych liderów w środowisku szkolnym, realizowanym od listopada 2010 r. przez Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy przy wsparciu Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Przedsięwzięcie ma na celu rozwój umiejętności interpersonalnych i społecznych młodzieży. Poprzez cykl warsztatów, młodzi ludzie zyskują potrzebną wiedzę i narzędzia by inicjować działania kulturalne zarówno na terenie własnej szkoły, jak i środowiska lokalnego. Zyskują większą samoświadomość i umiejętność oddziaływania na otoczenie.

O zaletach projektu opowiadają Gabriel Piernikarz i Agnieszka Proszowska, jego organizatorzy:

Adresatami projektu jest charyzmatyczna młodzież, która potrafi swoim zapałem „zarazić” rówieśników i podjąć wspólne inicjatywy. Uczestnicy projektu znajdują się w okresie kształtowania swojej tożsamości, poszukują wzorców do naśladowania oraz autorytetów. Praca z wartościową młodzieżą, wskazanie im drogi lidera, zaopatrzenie w niezbędną wiedzę i narzędzia, jest procesem długofalowym, ale ma kluczowe znaczenie w procesie kształtowania się osobowości. Wykorzystujemy specjalistów, aby im w tym pomóc. Organizujemy warsztaty, zapraszamy do rozmów ludzi sukcesu, mediów i kultury, włączamy uczestników projektu w działania instytucjonalne poprzez wolontariat. Wspieramy młodzież, która inicjuje działania w swoich środowiskach szkolnych, a przy okazji świetnie się bawi. Poprzez stworzenie warunków do samorealizacji, przygotowujemy młode pokolenie do podejmowania trafnych wyborów w dorosłym życiu. Każdy z nich ma swoje marzenia, hobby i nieco inne wyobrażenia o swojej roli w projekcie.

Marta, której pasją jest fotografowanie i taniec, przystąpiła do projektu, ponieważ chce się rozwijać społecznie. Uważa, że człowiek żyje pełnią życia, tylko wtedy, gdy daje siebie innym. A co jej sprawia największą radość? – Uśmiech na twarzach innych. Chce sprawiać, aby ten uśmiech pojawiał się jak najczęściej.

Aleksandra jest z nami od początku. Gdy tylko zobaczyłam plakat, który pytał czy jesteś liderem w swojej grupie? Od razu wiedziałam, że to ja. Jestem osobą z wysokimi ambicjami, kreatywną, z wieloma pomysłami i z dużą energią. Nienawidzę nudy! Po kilku miesiącach mogę powiedzieć, że był to trafny wybór. Dzięki uczestnictwu w projekcie poznałam ludzi podobnych do mnie: ambitnych, z aspiracjami, chcących działać razem. Przed cała tą przygodą z projektem zajmowałam się organizowaniem imprez na terenie szkoły oraz imprez klubowych w Warszawie. Dzięki zdobytym tutaj wiadomościom mam szerszy pogląd na to, w jaki sposób mogę skuteczniej działać, aby moje cele były osiągnięte. Uwielbiam chodzić na nasze cotygodniowe spotkania. Zachęcam wszystkich do dołączenia do nas – kanapowcy, porzućcie swe tapczany, zapraszamy do zabawy!

Marta, która podobnie jak Aleksandra, uczestniczy w projekcie od samego początku, od razu wiedziała, czego chce. Chcę nauczyć się działać pomimo przeszkód, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Rzadko kiedy dorośli dostrzegają, że młodzież również chce czegoś dokonać, osiągnąć więcej i pomagać słabszym. W dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, aby młodzież nie zatracała się przed komputerem, tylko działała i zajęła się czymś pożytecznym, dzięki czemu można znaleźć swoje miejsce w świecie.

Weronika chciałaby wcielić swoje pomysły w życie kulturalne dzielnicy, w której mieszka. Jak słusznie twierdzi - młodzież jest przyszłością tego świata a młodzi liderzy poprowadzą chętnych w dobrą stronę.

Adrian i Mateusz uwielbiają fotografować. Dołączyli w styczniu do grupy, bo dzięki uczestnictwu w niej mogą spełniać swoje marzenia – uszczęśliwiać ludzi, organizować im czas wolny, patrzeć jak promienieją wesołością.

Ania, która jest studentką animacji społeczno-kulturowej, odbywała praktyki w Zespole Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej i tak się wciągnęła, że nawet po ich zakończeniu czynnie uczestniczy w spotkaniach. Od dwóch lat mieszkam na Woli i zauważyłam małą aktywność tej społeczności. Chcę to zmienić. Liczę, że poprzez działalność w grupie Liderów uda nam się zaktywować dzieci i młodzież z Woli, oraz, że nasze pomysły spodobają się innym.

Grupa jest otwarta na współpracę z innymi placówkami kulturalno-oświatowymi, chcącymi działać na rzecz młodych wolaków. Aktualnie grupa czynnie uczestniczy w przygotowaniu dwóch dużych kulturalnych wydarzeń. Pierwsze z nich to kwietniowa konferencja dotycząca czytelnictwa wśród młodzieży, która jest częścią projektu Czytać – to uczestniczyć w kulturze bez ograniczeń. Można z nimi porozmawiać na temat książki, czytelnictwa czy bibliotek na facebooku – Poczytasz Mordo?. Drugim jest konkurs dyscyplinarny Cyrk. Życie, który jest trzecią edycją cyklu Dialogi ze światem. Tematyka konkursu pokrywa się z celami liderów, czyli poszukiwaniem siebie. Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie, o którym można przeczytać na facebooku Cyrk.Życie

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie i przyłączenia się do grupy. Bliższe informacje można uzyskać u koordynatorów projektu:

Szczegóły projektu na stronie dzielnicy Wola

Gabriel Piernikarz, tel. 22 836 08 71
e-mail: imprezy@zwpek.pl

Agnieszka Proszowska, tel. 512 979 277
e-mail: animator@bpwola.waw.plJH

Multimedia