Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
Newsletter E-mail Facebook

„Romeo i Julia” w PKiN
"Romeo i Julia" - plakat
25 lutego 2011, o godz. 13.00, w Sali Kongresowej PKiN – premiera musicalu „Romeo i Julia”, będącego uroczystym finałem „FOSY 2011” i imprezą kończącą „Zimę w mieście 2011”.

Musical „Romeo i Julia” powstaje w ramach Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych – FOSA 2011, realizowanych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, w ramach akcji „Zima w Mieście”.
W przygotowaniach bierze udział 150 wykonawców w wieku 13-19 lat, którzy zgłosili swój udział w projekcie. Zajęcia z młodzieżą trwały od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.15. Realizowane były w salach SCEK m. in. na Scenie Muzycznej i Teatralnej w staromiejskich piwnicach, na Scenie Staromiejskiej oraz Scenie w Starej Prochowni.

W tegorocznej edycji FOSA próbujemy pokazać, w formie spektaklu teatralnego, trudny do zagrania dramat Szekspirowski, oczywiście w wersji skróconej. Tym razem poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej niż w poprzednich realizacjach. Młodzi wykonawcy zagrają swoje role posługując się Szekspirowskim wierszem ( jedenastozgłoskowcem) w bardzo dużej temperaturze emocjonalnej, pokazując nienawiść, miłość, rozpacz, śmierć. W inscenizacji posługujemy się współczesnymi środkami wyrazu nawiązując jednak do epoki, w której dzieje się dramat Szekspira, co podkreśla stylizacja w kostiumie i scenografii. Niewątpliwie odbiór spektaklu ma ułatwić współczesna muzyka skomponowana specjalnie do tego widowiska oraz teksty piosenek, które zastąpiły tu część dialogów. Pozwalają one twórcom spektaklu budować różnorodne nastroje i klimaty spektaklu. Na scenie zobaczymy kilka par grających tytułowych bohaterów, zdublowane będą też inne główne postaci utworu. Ten zabieg podyktowany jest względami edukacyjnymi, a także chęcią zaprezentowania, jak największej ilości młodych aktorów, nie tylko w scenach zbiorowych, ale przede wszystkim w scenach indywidualnych, których w tym roku jest więcej niż zazwyczaj. Wymagają one dużych umiejętności warsztatowych i dojrzałości emocjonalnej, co jest olbrzymim wyzwaniem dla młodych uczestników tego projektu. Jaki będzie efekt tych bardzo trudnych zmagań artystycznych tego nie wie nikt, ale na pewno będzie się można o tym przekonać 25 lutego w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie.

Martyna Skrednów
Biuro „FOSA 2011”

oprac. KM