Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Rozmowa z Leną Rogowską
Lena Rogowska
Rozmowa z Leną Rogowską, autorką projektu „Błękitny Express”, zdobywcy II Nagrody Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, wspólnie ze Schroniskiem dla Nieletnich i Zakładem Poprawczym Warszawa - Falenica.

Katarzyna Maldis: Jak zareagowały dziewczyny biorące udział w „Błękitnym Expressie”, gdy dowiedziały się o wygranej?

Lena Rogowska: Nie mogły uwierzyć, że to prawda. Zawiozłam im statuetkę, oglądały ją ze zdziwieniem. A jak już uwierzyły to bardzo się cieszyły. I namawiają mnie, żeby powtórzyć występ i żeby nagrać piosenki, które powstały w ramach Błękitnego. Myślę, że to są dobre pomysły i postaramy się je zrealizować.

Czy wiedzą już Państwo, na jaki cel zostanie przeznaczona nagroda Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej?

Tak, kupujemy profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy i wymarzone mikrofony bezprzewodowe. To będzie niesamowita frajda - pracować na sprzęcie, który daje super jakość dźwięku!

Czy zmieniło się coś w Pani życiu lub w sposobie postrzegania Pani działalności po zdobyciu Nagrody?

Nagroda zmieniła perspektywę, z jakiej patrzę na moją pracę - mam teraz świadomość, że ktoś widzi co robimy, nie jesteśmy w próżni, ktoś to docenia - to bardzo wzmacniające.

Jakie ma Pani plany na najbliższe tygodnie lub miesiące? Czy planuje już Pani następne projekty?

Do końca tego roku realizujemy w zakładzie poprawczym projekt „Audiostacja. Falenica". W ramach warsztatów twórczych prowadzonych w zakładzie poprawczym tworzymy piosenki hip-hopowe i słuchowiska. Efekty naszej pracy można odsłuchać na www.audiostacjafalenica.pl. W najbliższym czasie chcemy jeszcze nagrać nowe, stworzone przez dziewczyny piosenki hip-hopowe. Mamy też plany na przyszły rok - projekt „Cała w pikselach". Będzie realizowany w zakładzie poprawczym oraz w warszawskich gimnazjach i liceach.

Czy więc możemy się spodziewać, że powstanie projekt podobny do „Błękitnego Expressu”?

„Cała w pikselach" będzie polegać na połączeniu hip-hopu z motywami zaczerpniętych z historii - o tyle jest podobna do Błękitnego. Te motywy to przede wszystkim sylwetki kobiet - walczących o prawa obywatelskie, działaczek społecznych, emancypantek - których dokonania są zapomniane i pomijane w podręcznikach do historii.

Lena Rogowska - trenerka genderowa i antydyskryminacyjna, animatorka kultury. Absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN oraz Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Współzałożycielka i członkini zarządu Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Autorka i koordynatorka wielu projektów edukacji kulturalnej skierowanych do młodzieży, szczególnie do dziewczyn zagrożonych problemem wykluczenia społecznego.