Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Instytucje

Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK)
instytucja edukacyjna, organizator wydarzeń

Relacja z II Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej
Aleksandra Jankowska
Zakończyła się II Warszawska Giełda Programów Edukacji Kulturalnej, która była przeglądem i dokumentacją inicjatyw oraz programów edukacyjnych zrealizowanych w Warszawie w 2010 roku. W ramach Giełdy przeprowadzono II edycję Konkursu m.st. Warszawy na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej.

Do Konkursu wpłynęło 78 wniosków. Najwięcej zgłoszeń pochodziło od instytucji kultury (25). Szkoły złożyły 23 wnioski, przedszkola – 10, organizacje pozarządowe – 16, placówki wychowania pozaszkolnego – 3. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Projekty wyłonione w I etapie oceny merytorycznej przez koordynatorów dzielnicowych Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej zostały zaprezentowane podczas Gali Giełdy. Spośród tych projektów Kapituła Nagrody powołana przez Prezydenta m.st. Warszawy wyłoniła laureatów nagród i wyróżnień.

Gala Giełdy odbyła się 3 października w Sali Kongresowej. Program obejmował wręczenie nagród i wyróżnień, projekcję filmu Jacka Wiśnickiego prezentującego 24 projekty, wyłonione przez Zespół Koordynatorów Dzielnicowych oraz pokaz taneczny Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Dorożkarnia”. Piękny program przygotowali: Izabela Borkowska, Kuba Łukowski oraz Dariusz Sikorski.

8 października odbył się Piknik Edukacyjny. W ramach Pikniku zrealizowano warsztaty i pokazy artystyczne. Część z nich przygotowali laureaci I i II edycji Konkursu, m.in. zaprezentowano projekt Muzeum Narodowego, Fundacji Twarda Sztuka oraz Teatru TR. Efekty swojego ostatniego projektu zrealizowanego w Schronisku dla Nieletnich w Falenicy przedstawiła Lena Rogowska w formie koncertu „Cała w Pikselach”. W Sali Konferencyjnej SCEK zaprezentowano wystawę „Podane na tacy”, której tematem była promocja projektów edukacyjnych i artystycznych, a celem pokazanie najbardziej oryginalnych pomysłów realizatorów projektów. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy była Zofia Bisiak. Piknik Edukacyjny zakończył spektakl Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej „Teren Prywatny”, który powstał w ramach projektu „Wywrotka Talentów”. Spektakl zaprezentowano w Starej Prochowni.

Zapraszamy do udziału w III edycji Giełdy, która obejmie Konkurs na najlepszy projekt 2011 roku oraz prezentacje i działania warsztatowe z wybranych, ciekawych warszawskich projektów, przede wszystkim laureatów wszystkich edycji. Zgłoszenia do Konkursu przyjmujemy od stycznia 2012 roku.

Aleksandra Jankowska
koordynator Giełdy