Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Po wschodniej stronie lustra
 autor: Arkadiusz Boniecki
autor: Arkadiusz Boniecki
Po wschodniej stronie lustra, Szkoła Podstawowa Nr 87
autor: Arkadiusz Boniecki
dzielnica: WłochyOpis projektu:

Luty 2014 roku był miesiącem przełomowym dla Europy i świata. Z jednej strony wydarzenie jednoczące wszystkie nacje świata – Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi, z drugiej zaś bardzo tragiczne – sytuacja na Ukrainie i ingerencja Rosji w jej przestrzeń. Dla młodego odbiorcy kultury, świat wschodni był światem nieznanym i obcym, mimo bliskości geograficznej. Wiedza na temat bogatej kultury Ukrainy, Białorusi czy Rosji okazała się znikoma. Mając to na uwadze powstał projekt Po Wschodniej stronie lustra, który miał zainteresować uczniów klas IV – VI i nieco rozświetlić kilkusetletnią kulturę naszych wschodnich sąsiadów.

Projekt przyjął formę interdyscyplinarną, łączącą elementy związane z szeroko rozumianą kulturą krajów wschodnich, z naciskiem na literaturę, animację, historię, zagadnienia geograficzno-turystyczne oraz analizę tekstów kultury materialnej i duchowej. Wspólnym mianownikiem było bogactwo jakie niosą ze sobą dzieje i wytwory kultury. Uczestnicy projektu brali udział w spotkaniach i prezentacjach dotyczących kultury Wschodu.

Odbyły się warsztaty tworzenia tradycyjnej białoruskiej lalki spełniającej życzenia – Żadanicy oraz warsztaty z pisania scenariuszy i tworzenia spektaklu teatralnego. Uczniowie poznawali baśnie i bajki zza wschodniej granicy, uczyli się je interpretować, przygotowali spektakle teatralne, teatrzyk cieni, teatr kukiełkowy, minifilmy fabularne. Odbyła się Akcja animacja, czyli pokaz animacji i spotkanie z gościem z Ukrainy. Ciekawa okazała się gra miejską/ spacer po Warszawie, na trasie którego znalazły się takie miejsca jak: Pałac Kultury i Nauki, Ambasada Federacji Rosyjskiej, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, skwer Tarasa Szewczenki wraz z jego pomnikiem, mural przy al. Jana Pawła II, Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Owocem tego przedsięwzięcia jest multimedialny miniprzewodnik Ścieżką Wschodu po Warszawie.

Projekt zakończyło uroczyste wręczenie nagród zwycięskim grupom uczniowskim za przygotowaną interpretację wybranej baśni lub bajki rosyjskiej.

Największą radością dla autora było obserwowanie zaangażowania dzieci w pracę nad poszczególnymi zadaniami. Założony główny cel, czyli zainteresowanie dzieci kulturą Wschodu, został osiągnięty. Nadal padają pytania i propozycje ze strony dzieci, by rozwijać tę tematykę.


Projekt został sfinansowany przez Wydział Oświaty i Wychowania Dzielnicy Włochy.

Multimedia