Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje


Audiodeskrypcja w TR. Warsztaty wiedzy o teatrze dla niewidomych
 autorka: Anna Rochowska
autorka: Anna Rochowska
Audiodeskrypcja w TR. Warsztaty wiedzy o teatrze dla niewidomych, Fundacja Generacja TR Warszawa
autorka: Anna Rochowska
dzielnica: Śródmieście


Opis projektu:

We wrześniu 2012 roku do TR Warszawa zgłosiła się Fundacja Kultury Bez Barier z propozycją przystosowania spektaklu do odbioru przez osoby z niepełnosprawnością sensoryczną. Zespół teatru poznał wówczas metodę opisu spektakli – czyli audiodeskrypcję oraz przygotowywania napisów dla osób niesłyszących.

Ta nieznana dotąd metoda zmniejszania barier była interesująca i zachęciła do tego, by jak najwięcej spektakli z repertuaru teatru udostępnić osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Jednak wydawało się, że sama audiodeskrypcja i napisy to za mało, wyzwaniem stało się udostępnienie całej oferty programowej teatru – czyli poza spektaklami także warsztaty teatralne, dla wszystkich chętnych grup widzów TR. Żeby jak najlepiej przygotować się do odbioru spektaklu – warsztaty miały zaczynać się od wejścia w scenografię teatru. Po spektaklu zaplanowane zostały spotkania dyskusyjne z udziałem twórców. Tak powstał projekt Audiodeskrypcja w TR. Warsztaty wiedzy o teatrze dla osób niewidomych.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznania scenografii spektaklu, dzięki czemu mogli lepiej wyobrazić sobie miejsce gry, mieli okazję dowiedzieć się najważniejszych zagadnień związanych z danym spektaklem, sposobem gry, pracy z aktorem, na temat autora i reżysera. A to wszystko poprzez praktyczne, performatywne zadania. Po spektaklu mieli możliwość opisania tego czego doświadczyli, wymieniali uwagi i myśli. Dzięki warsztatom oraz spotkaniom po spektaklu uczestnicy wychodzili z teatru doskonale świadomi sztuki, która w ich obecności i z ich czynnym udziałem miała miejsce.

Każda kolejna premiera audiodeskrypcyjna była świętem dla teatru zarówno dla uczestników projektu jak i dla aktorów, którzy zyskali nowych widzów. Widownia pełnosprawna przyzwyczaiła się do obecności osób niewidomych, z aparatami słuchowymi, z psami – przewodnikami na widowni.

Sukces projektu przełożył się na dalsze plany na lata kolejne. W teatrze zostały przeprowadzone remonty w celu likwidacji barier architektonicznych oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, zakupiono nadajnik i odbiorniki do audiodeskrypcji, zrealizowano 6 premier audidoeskrypcyjnych i warsztaty do nich.

Partnerzy:
Fundacja Kultury Bez Barier oraz TR Warszawa


Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz Fundację Generacja TR Warszawa.

Multimedia