Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Wolskie Regionalia
Wolskie Regionalia, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
autorki: Ewa Kasperska, Małgorzata Żak
dzielnica: Wola


Opis projektu:

Wszystko zaczęło się od książek, a konkretnie od bogatych zbiorów dotyczących dzielnicy Wola, zbieranych przez wszystkie wolskie biblioteki. Autorki uznały, że zasługują one na popularyzację nie tylko poprzez osobny katalog. Postanowiły otoczyć tworzoną bibliografię regionalną warstwą wizualną, czyli archiwum społecznym. Umiejętności i wiedzę z zakresu archiwistyki i digitalizacji zdobyły na szkoleniu Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej w Ośrodku Karta. Następnym krokiem było zaprojektowanie strony internetowej oraz utworzenia fanpage’a na portalu Facebook. Stopniowo w miarę powiększania kolekcji powstało Cyfrowe Archiwum Wolskich Regionaliów – społeczne archiwum gromadzące źródła historyczne z prywatnych zbiorów Mieszkańców Woli i wolskich instytucji. Teraz to już blisko 1000 zdjęć, kroniki szkolne, wspomnienia i wiersze. Materiały te stanowią unikatowe świadectwa historii Woli i stały się podstawą licznych wystaw oraz prelekcji. Wolska Biblioteka jest pierwszą w Warszawie, która założyła społeczne archiwum cyfrowe i zajęła się promocją dziedzictwa historycznego Dzielnicy. Na stronie internetowej Wolskich Regionaliów znajdują się publikacje o treści związanej z historią – zarówno tą daleką jak i całkiem bliską Dzielnicy.

Biblioteka prowadzi katalog on-line Bibliografii Regionalnej Woli, w którym opisane zostały wszelkie dostępne w wolskich bibliotekach materiały dotyczące Dzielnicy – książki, mapy, plany, dokumenty elektroniczne oraz artykuły z prasy lokalnej i ogólnopolskiej.

Do współpracy zostały zaproszone wolskie szkoły, a dzięki temu zostały zdigitalizowane i udostępnione w archiwum cyfrowym ich kroniki – wyjątkowe i zupełnie pomijane przez historyków źródło do dziejów oświaty w Dzielnicy.

Wszystkie pozyskane materiały są unikalne i nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, pochodzą bowiem przede wszystkim ze źródeł prywatnych.
Projekt nie ma ograniczeń czasowych i przez cały czas rozwija się. Jest bogatym źródłem wiedzy dla każdego kto chce poznać historię Woli. Ofiarodawcy zaangażowani w tworzenie archiwum nie muszą rozstawać się ze swoimi rodzinnymi pamiątkami – udostępniają je jedynie na czas digitalizacji, a społeczne archiwum zachęca młode pokolenie do odkrywania historii codziennej. Wielu darczyńców przesyła zdjęcia ze swoich lat młodzieńczych i jednocześnie zrobionych współcześnie. Bibliografia Regionalna Woli stała się niezbędnym źródłem informacji dla uczniów, nauczycieli i pasjonatów historii Woli.

W ramach projektu odbywa się też konkurs fotograficzny Wola zmienną jest, a dla laureatów konkursu i najaktywniejszych fanów projektu organizowana jest Przejażdżka Wolskim Tramwajem Promocyjnym w towarzystwie przewodnika miejskiego, który opowiada o historii mijanych miejsc.

Partnerzy:
Żydowski Instytut Historyczny, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Urząd Dzielnicy Wola, Gazeta Muranowska, Fundacja Varsaviana.

Projekt finansowany ze środków Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola.

Multimedia