Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Kuchnia warszawska – dziedzictwo niezapomniane
Kuchnia warszawska – dziedzictwo niezapomniane, Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie Nr 2
autorki: Joanna Wojtulewicz, Beata Pręgowska, Marta Bagińska
dzielnica: Praga PołudnieOpis projektu:

Sztuka kulinarna stała się pretekstem do stworzenia projektu łączącego film, literaturę, architekturę i fotografię. Do udziału zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, a zamysłem było stworzenie multimedialnej książki kucharskiej opartej na dorobku kulturowym naszego regionu. Projekt składał się z kilku etapów, odbyły się zajęcia interaktywne, terenowe, warsztaty kulinarne, gry i zabawy edukacyjne, warsztaty filmowe oraz test wiedzy o kuchni warszawskiej.

Ważnym elementem było poznanie czynników geograficznych, historycznych i kulturowych kształtujących warszawską kuchnię, poznanie jej źródeł i takich ciekawostek jak zwyczaje żywieniowe na dworach pańskich, mieszczańskich i plebejskich. Uczestnicy projektu poznali w Warszawie historyczne restauracje, kawiarnie, jadłodajnie, kuchnię wielokulturową, nie tylko smakowali potrawy, ale też rozmawiali z pracownikami i mistrzami kuchni.

Z dużą ciekawością uczestnicy podeszli do warsztatów filmowych, poznali techniki i perspektywy filmowania, nagrywali przyrządzone dania w studiu kulinarnym, uczyli się montować materiał filmowy pod okiem fachowca.

Wiedzę i umiejętności czerpali od profesjonalistów m. in.: szefów kuchni, varsavianistów, montażysty filmowego i operatora.
Największą radością dla wszystkich był efekt końcowy, czyli powstanie filmu pt. Kuchnia Warszawska – dziedzictwo niezapomniane, zawierający instrukcje przygotowywania potraw krok po kroku i dokumentację realizacji całego projektu. Dużym zaskoczeniem było zaangażowanie i aktywność uczestników oraz chęć udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.

Partnerzy: Knorr i Stowarzyszenie Twórców Obrazu Filmu Fabularnego.


Projekt został sfinansowany ze środków Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, partnerów oraz ze środków technikum.