Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Mali dziennikarze nagrodzeni
 \
'Little Journalists – Big Issues' / 'Mali Dziennikarze – duże sprawy'
Projekt "Mali dziennikarze - duże sprawy" autorstwa Pani Agnieszki Kozłowskiej z przedszkola nr 295 „Kraina Bajek” zdobył I nagrodę w grupie przedszkoli na Warszawskiej Giełdzie Programów Edukacji Kulturalnej. Niewątpliwym walorem edukacyjnym projektu było umożliwienie dzieciom wyrażania własnych opinii i możliwość publicznego zaprezentowania swojej pracy.

Głównym celem projektu było przede wszystkim poznanie tajników pracy dziennikarza. Jego adresatami były dzieci z wybranych siedmiu przedszkoli na Pradze Południe.
Projekt obejmował szereg wydarzeń – warsztaty dziennikarskie i kulturalno-społeczne, wystawę „Osiedle oczami dzieci”, quiz „Mały Obywatel”, wycieczki do stacji TVN, Radia RDC, Pałacu Prezydenckiego. Łącznie w wydarzeniach projektu wzięło udział ok. 120 uczestników. Przedsięwzięcia były promowane w folderach reklamowych, na stronach internetowych oraz przy pomocy poczty elektronicznej. Powstały gazetki, a nawet jingle radiowy.

Dzięki warsztatom prowadzonym przez redaktorki gazety „Kumpel”, dzieci mogły zapoznać się z tajnikami pracy dziennikarza. Prowadzące stawiały na prawidłowość zachowania form i zwrotów językowych. Mali obywatele poszerzyli także swoją wiedzę z tematyki społecznej i patriotycznej.

Jak czytamy na stronie gazety "Kumpel": „W wyniku naszych działań i współpracy z przedszkolakami i przedszkolem Wróbelka Elemelka okazało się, że mały człowiek również ma prawa, ale dorośli nie do końca pozwalają mu decydować nawet w niewielkim zakresie (wybór ubrania, zabawy). Okazało się również, że na naszym osiedlu, miejsce do zabaw dla dzieci, nie do końca spełnia ich oczekiwania. Z projektami nowych placów zabaw dzieci poszły do Prezesa Spółdzielni "Ateńska", Pana Jarosława Machlewskiego. Zapytały, kiedy te projekty zostaną zrealizowane. Pan Prezes obiecał, że gdy tylko znajdą się fundusze, weźmie pod uwagę plany małych architektów.”

Przedszkolaki chętnie uczyły się obsługi sprzętu dziennikarskiego - kamery video, dyktafonu, aparatu fotograficznego, czy identyfikatorów z imieniem. Dzieci, wspomagane przez Fundację Sto Pociech, przeprowadziły szereg wywiadów, m.in. na warszawskiej starówce. Powstały mapki Starego Miasta i artykuły, które można było przeczytać na stronie internetowej. W ramach projektu, w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 55 odbyły się spotkania z ludźmi wykonującymi ciekawe zawody, np. z pilotem, aktorem, lekarzem, sportowcem oraz Burmistrzem Pragi Południe Jarosławem Karczem.

Maluchy miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas uroczystego zakończenia projektu, z udziałem reprezentantów wszystkich siedmiu przedszkoli. Uczyniły to z właściwym dla swojego wieku taktem dziennikarskim oraz obywatelskim.

Źródło: materiały organizatora, www.kumpel.com.pl

Multimedia