Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Teatr na placu zabaw
 \
'Playground Different from All the Others' / 'Plac zabaw inny niż wszystkie'
Nagrodę Pozaregulaminową Ministerstwa Edukacji Narodowej zdobył projekt „Plac zabaw inny niż wszystkie” autorstwa Iwony Mirosław-Doleckiej i Waldemara Doleckiego z Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki dla Dzieci Plac Zabaw – Teatr.

Odbyło się dziesięć wakacyjnych, sobotnio-niedzielnych spotkań w okresie od 11 lipca do 29 sierpnia 2010 (dwa razy jako część akcji „Lato w mieście”). Place, skwerki i parki na terenie Bielan zamieniały się w przestrzeń teatralną, a dzieci były wciągane w świat bajek.

Autorzy projektu postawili sobie za cel ożywienie przestrzeni miejskiej sztuką i uatrakcyjnienie czasu dzieciom, spędzającym lato w mieście. Także integracja społeczności lokalnej, dzięki partycypacji w sztuce i zwiększenie możliwości jej odbioru – przez jej dostępność – było jednym z priorytetów dla organizatorów. Spotkania odbywały się między blokami mieszkalnymi, na ogólnodostępnych placach.

Jak opisują swój projekt jego autorzy: To próba udowodnienia, że teatr może cieszyć wszędzie, nawet na placach zabaw. Niecodzienność projektu polega na tym, że spektakle realizowane są blisko miejsca zamieszkania, zabawy i odpoczynku dziecka – w plenerze, w przestrzeni miejskiej: w parku, na skwerze, na placu zabaw.

Najpierw prezentowane było przedstawienie „Elmer, słoń w kratkę”. Następnie odbywała się zabawa z bohaterami przedstawienia. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o pozycję klasyki literatury dziecięcej: „Elmer” autorstwa Davida McKee. Zdaniem organizatorów „Placu zabaw innego niż wszystkie” – Ta opowieść to znakomita, twórcza zabawa oraz nauka z niej płynąca - tolerancji i otwartości na innych. Pokazuje, jak być przebojowym i pomysłowym. Prostymi środkami chwali subtelność, inteligencję, przyjaźń i wyrozumiałość. Kształtuje gusta i wrażliwość plastyczną, uczy odbioru sztuki.

Projekt obejmował także wspólne, familijne zabawy, animacje taneczne, konkursy geograficzne, sprawnościowe, plastyczne. Wszystko po to, aby wspólnie i twórczo spędzić czas, aby rodzice i dzieci otworzyli się na sztukę.

Po spektaklach można było kupić książki o przygodach słonia Elmera w promocyjnej cenie, zachęcano rodziców do czytania dzieciom dobrej, przeznaczonej specjalnie dla nich, literatury.

Autorzy projektu szacują, że wzięło w nim udział ok. 1000 osób.


źródło: materiały organizatora


oprac. KM

Multimedia